Jednou vetou

Najúspešnejším titulom 15. sezóny Bažant Kinematografu bola Učiteľka

Letný putovný filmový festival Bažant Kinematograf ukončil 3. septembra svoju 15. sezónu. Dva retroatobusy sa na cesty Slovenskom vydali 1. júla a počas leta navštívili 29 miest.

Tohtoročnú ponuku českých a slovenských filmov si prišlo pozrieť 35.000 divákov a k nim sa pridalo 15.000 divákov, ktorí navštívili filmové večery letného kina na bratislavskej Magio pláži. Výber festivalových filmov premietne ešte na Cinematiku, ktorý sa dnes začína v Piešťanoch.

Filmová sezóna trvala desať týždňov, počas ktorých prebehlo 129 premietacích večerov v 29 mestách. Najnavštevovanejšími mestami sa tradične stali Banská Bystrica (2750 divákov), Prešov (2500) a Trnava (2200). Najúspešnejším filmom sezóny bol titul Učiteľka (r. J. Hřebejk), ktorý si prišlo pozrieť takmer 8000 divákov.

26 filmových večerov s návštevnosťou 15.000 divákov

Pre nepriaznivé počasie zrušili len jednu projekciu (film Učiteľka). Titulom s najväčším počtom divákov bola záverečná snímka sezóny Po strništi bos režiséra Jana Svěráka, uvedená v slovenskej predpremiére za účasti filmovej delegácie.

Veľkému záujmu sa tešil aj slovenský film Únos (r. Mariana Čengel Solčanská) a Baba z ľadu (r. Bohdan Sláma). Zo zahraničných filmov mali najvyššiu návštevnosť tituly Úplní cudzinci (r. Paolo Genovese) a Skryté čísla (r. Theodore Melfi).
TASR informovala koordinátorka projektu Ľubica Orechovská, ktorá považuje 15. sezónu za jednu z najkrajších za celé obdobie jeho trvania: „Má na tom určite podiel aj nálada celých prázdnin, ktorým bolo tento rok dopriatych veľa teplých, až tropických dní. Diváci Bažant Kinematografu teda väčšinou zažívali atmosféru skutočného letného kina.“

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte