Jednou vetou

Urobte si sviatočnú diskotéku: Najväčšie vianočné hity. Je medzi nimi aj ten Váš?

Ktorý je Váš najobľúbenejší vianočný hit?

autorská koláž hlavne.sk, Youtube

Neomrzia a každý rok ich milujeme, nevieme si bez nich predstaviť najkrajšie sviatky roka. Také sú najznámejšie vianočné pesničky, ktoré musia hrať pri vianočnom stromčeku. Ktorú máte najradšej? Urobte si vianočnú diskotéku s nami:

Tichá noc oslavuje dvesto rokov! Aký je význam a pôvod vianočných kolied

Pokúsili sme sa vybrať najznámejšie vianočné pesničky, ktoré počúvame rok, čo rok vždy už niekoľko týždňov pred Vianocami a nezunujú sa nám nikdy. Naopak, niektoré každým rokom milujeme viac a viac. Tieto pesničky sa vám určite spájajú s rôznymi príhodami – rodinné stretnutia, pečenie koláčov, prípadne cestovanie za blízkymi, alebo ďalšie zážitky…alebo vôbec nič, ale sú pekné.

Najstaršie Slovenské vianočné tradície: Overte si, ktoré z nich poznáte!

Niektoré po rokoch už patria k legendám, iné sa hitmi stali okamžite, ako vznikli a vystrelili na prvé miesta hitparád. Častokrát sa pesničky nahrávali ešte počas horúceho leta v danom roku, ale aj tesne pred samotnými sviatkami, to najmä kvôli videoklipom a snehu v nich.

Hviezdy spomínajú: Aké sú ich najkrajšie Vianoce?

Poďte si vypočuť najznámejšie naše aj zahraničné vianočné hity. Je medzi nimi aj ten váš?

Začíname doma. Bol rok 1991, keď sa zrodila „hymna“ slovenských Vianoc. Pesnička Každý deň budú vraj Vianoce – skupina Lojzo a Miro Žbirka. Nezabudnuteľný široký úsmev Mariána Kochanského a gentleman Meky:

Odskočme si ku susedom do Česka. Táto pesnička má už 55 rokov, áno, vznikla v roku 1963 a je aj u nás veľmi dobre známa. Vánoce, Vánoce od skupiny Settleři. Autormi sú Jaromír Vomáčka a Zdeněk Borovec, spieva Magda Hrnčířová:

Môžete porovnávať, čo je lepšie – originál, alebo kópia, pretože Rakúšania si ju pred pár rokmi požičali. Hviezda estrádnych programov v nemecky hovoriacich krajinách Andy Borg ju takto prespieval. Zdá sa, že má svoje čaro, „já natúrliš“:

Už 35 rokov si Vianoce nevieme predstaviť bez pesničky Last Christmas. Nahrali ju George Michael a Andrew Ridgeley – skupina Wham!. Nezabudnuteľný je videoklip, v ktorom sa partia mladých ľudí vyberie sláviť Vianoce na hory – švajčiarske Alpy, husto tam sneží, smejú sa na lanovke, šantia sa na snehu, zohrievajú pri krbe, dačo zjedia, popijú, zhasnú a potom sú tam prestrihy na také výčitkové tváre… Normálne dospelácky dej to má:

Toto bude pre vyznávačov hesla Poďme spolu vrieskať. Jedna hudobná výhybka, alebo trochu silná káva. Počuli ste death metalovú verziu Last Christmas? Je to veľká divočina z roku 2015. Pesnička má taký zvuk, akoby tam trieskali po hrncoch, v ktorých sa varí vianočná kapustnica, či plechy z upečených koláčov:

V tom istom roku, ako sa objavila prvýkrát pesnička Last Christmas si George Michael zaspieval v ešte jednej vianočnej pesničke, ktorá dodnes všade cez Vianoce hraje – Do they know it´s Christmas Time. Skupina amerických, britských a írskych hudobníkov vytvorila charitatívnu skupinu Band Aid (založil ju Bob Geldof) a ich cieľom bolo pomôcť hladomorom zmietanej Afrike.

Pridali sa napríklad Phil Collins, Bono, Sting, Midge Ure, Paul McCartney, Paul Young, Boy George a ďalší (spolu ich bolo 36). Neskôr vznikli aj formácie Band Aid II, alebo Band Aid 20 s podobným humanitárnym cieľom – výťažok z predaja rozdeliť medzi chudobné a hladujúce krajiny (napr. Etiópia, Sudán…).

Ešte jedno zastavenie v roku 1984. Bol to jednoducho silný ročník. Okrem toho, že vznikli predchádzajúce dva vianočné hity, tvorivú chvíľku si našla aj hudobná skupina Queen. Nahrali hit s názvom Thank God It’s Christmas, ktorý dodnes patrí medzi najkrajšie vianočné pesničky, :

Španieli a obyvatelia Latinskej Ameriky si od roku 1970 spievajú pesničku, ktorú zložil José Feliciano – pesničkár z Puerto Rico. Poznáte Feliz Navidad? Toto je modernejšia verzia od neho. Niektorí si myslia, že to spieva s vnukom. Nie, to je len detský spevák FaWiJo, niečo ako u nás kedysi Miška Paštéková (Darinka Mandarika) alebo Martin Madej (Náš malý pes Bobi):

A teraz to urobíme naopak. Čo hovoríte na túto pesničku? Speváčku Helenu Vondráčkovú netreba veľmi predstavovať, to je meno jasné hneď. Ale tá melódia, hm?

Helena si požičala pesničku z roku 1988 a tiež ju všetci veľmi dobre poznáme, milujeme počúvať každé Vianoce. Chris Rea – Driving home for Christmas:

Je to už 45 rokov, čo hitparády vo svete obletoval vianočný hit od britskej skupiny Slade. Dodnes patrí vo Veľkej Británií medzi top vianočné songy. Rockeri jednoducho ukázali, že aj oni majú cit pre sviatky, na ktoré tešíme celý rok. Dostane pesnička aj vás?

V roku 1980 sa o kúzle Vianoc – keď sú blízki ľudia, priatelia a rodina pohromade rozospieval Paul McCartney. Jeho pesnička Wonderful Christmas time je čarovná stále:

Niečo ako Najkrajšie Vianoce od IMT Smile. Verzia so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a detským speváckym zborom je úchvatná:

Ak ste sa prelistovali až sem, už si ju musíme zahrať. Pesnička All i want for Christmas od Mariah Carey vraj bola napísaná za neuveriteľnú štvrťhodinu. Pesničku si na YouTube pozrelo cez pol miliardy ľudí, čo je viac ako Last Christmas. Mariah sa tam jaší na snehu, máva Santovi a blbne až s dvomi psíkmi. Najskôr sa objaví doberman so sobími ušami a potom Jack Russel teriér, toho v pasáži 1:30 osobne skoro privalí na snehu. Toto sú Vianoce 1994:

…a potom prišiel rok 2006, keď chalani zo skupiny My Chemical Romacne urobili túto divočinu (len pre nevianočné povahy):

Viacerí hudobní kritici porovnávajú našu speváčku Kristínu a jej hopsavú pesničku Vianočná nálada ku hitu vyššie spomínanej Mariah Carey, že je to taká naša verzia All i want for Christmas…, ale sú aj takí čo povedia:“hm, divné, vôbec“. Skúste tiež, čo poviete?

Známa pesnička o najkrajších sviatkov roka je hit – Santa Claus is coming to town, je to už naozaj pani pesnička. Vznikla v roku 1934 a prespievalo ju veľa interpretov, neexistuje oficiálne číslo, koľko má verzií. Avšak jednou z romantických je určite táto. Andrea Bocelli a detský zbor:

Toto bude tiež pre miláčikov klasiky. Ešte v roku 1945 spieval americký spevák Bing Crosby pesničku It’s Beginning To Look A lot Like Christmas. Štafetu pred siedmimi rokmi prevzal Kanaďan a dal jej celkom pekný šmrnc aj po rokoch:

Vianoce, to je rozprávka Tri oriešky pre Popolušku. Nemôžeme vynechať pesničku, ktorú zložil kráľ hudobných melódií v bývalom Československu, ktorý zložil mnohé známe hity – Karel Svoboda, text dodal Ladislav Štaidl, naspieval Karel Gott:

Keď „Popelka“ tak aj Iveta Bartošová z tejto rozprávky:

Teraz veľký skok do minulosti. Je to už viac ako šesťdesiat rokov, čo vznikla v USA a postupne sa dostala aj do Európy táto vianočná pesnička od Bobbyho Helmsa:

Poďme znovu domov. V roku 1986 sa podaril jeden skvost. Spojiť operného maestra, popového kráľa a rockovú hviezdu. Dvorský, Gott a Habera sa stretli v pesničke Svet lásku má. Čo poviete na tento hit?

A ešte jedna od susedov. Václav Neckář od roku 2012 robí Vianoce krajšími pesničkou Púlnoční. Príjemná baladička na tieto dni:

Veríme, že aj týmito vianočnými hitmi si spríjemníte sviatočné chvíle s najbližšími. Pekné Vianoce želá hlavne.sk 🙂

Pridajte sa k nám na Facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte