Jednou vetou

Najvyšší čas dať sa zaočkovať proti chrípke: Takto to funguje!

Najlepší čas na očkovanie proti chrípke je v októbri až decembri

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

S chrípkou nie sú žiadne žarty, ročne jej vo svete podľahne až pol milióna ľudí. Najmä starých, dlhodobo chorých, ale aj detí. Jedným z receptov, ako proti nej bojovať, sú dnes aj vakcíny. Pre koho sa očkovanie odporúča a pre koho nie, ale aj ako ich poisťovne preplácajú sa dozviete nižšie.

Ako odohnať jesennú chrípku a nachladnutie. Máme tipy na posilnenie imunity

Očkovanie sa vo vyspelých krajinách stalo témou, o ktorej sa veľa diskutuje. Ľudia po sociálnych sieťach zdieľajú rôzne poplašné správy o možných nežiadúcich účinkoch a v spoločnosti tak vzniká neistota.

Je úplne normálne, že keď sa človek bojí, že by látka, ktorá má byť podaná jeho dieťaťu, nemusela byť bezpečná, tak radšej nič neriskuje.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

Na druhej strane treba jasne povedať, že tieto obavy sú neopodstatnené. Súčasné vakcíny sú veľmi bezpečné a efektívne, akékoľvek vážne nežiadúce účinky sú extrémne raritné. Zatiaľ čo choroby, proti ktorým nás očkovanie chráni, sú buď smrteľné, alebo so sebou nesú riziko trvalej invalidizácie.

Štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni má šéfovať Hlinková

A čo chrípka?

Lenže mumps, rubeola, či čierny kašeľ nie sú jediné ochorenia, proti ktorým môžeme byť zaočkovaní. Dnes existujú aj vakcíny proti chrípke, ktorá je síce bežným ochorením, ale nesie so sebou riziko komplikácií u ľudí so slabšou imunitou, či ďalšími pridruženými ochoreniami.

Pôvodca chrípky je vírus. Foto: Pixabay.com

Chcem dostávať viac noviniek – prihlásiť sa na Newsletter

Takáto vakcína obsahuje tri usmrtené typy vírusov, ktoré sú umelo vypestované v laboratórnych podmienkach. Pomôže našej imunite vybudovať si v predstihu potrebné protilátky a vytrénovať biele krvinky na boj s danými typmi vírusu predtým, než ich stretneme v našom okolí.

Niekoľko praktických informácií

Najlepší čas podstúpiť očkovanie proti chrípke je v októbri až decembri, keďže jeho efekt pretrváva len približne 6 až 12 mesiacov. Najsilnejšiu ochranu proti vírusom chceme takto dosiahnuť práve v čase chrípkovej sezóny.Preočkovať sa však treba dať každý rok!

Ktorý olej je pre vaše telo najzdravší? Poradíme, ako si zdravo vybrať

Všeobecná zdravotná poisťovňa na svojom webe uvádza, že „v sezóne 2018/2019 naďalej uhrádza vakcínu proti chrípke a výkon očkovania všetkým poistencom, ak očkovanie indikoval všeobecný lekár poistenca a vakcínu predpísal na lekársky predpis“.

Jedna ihla vás môže ochrániť pred týždňom v horúčkach. Foto: Pixabay.com

Kalorické bomby z hodov a odpustov. Za koľko minút ich vybeháme?

Zdravotná poisťovňa Union tiež reaguje na prichádzajúce obdobie. Aj v tomto roku uhrádza obe očkovacie vakcíny v plnej výške bez doplatku pacienta, ktorí prejavia záujem. Minulý rok poisťovňa uhradila očkovanie proti chrípke vo viac ako 10-tisíc prípadoch. „Vo vekovej skupine do 15 rokov bolo očkovaných 1,2% z počtu detí v tejto vekovej skupine, vo vekovej skupine 16-58 ročných bolo zaočkovaných 1,8% poistencov a v skupine 59 rokov a viac až 13,3 % populácie tejto vekovej skupiny,“ uviedol pre hlavne.sk Matej Neumann, špecialista externej komunikácie a hovorca Union poisťovne.

Poisťovňa Dôvera očkovanie prepláca v mesiacoch október až február. „Navštívte svojho všeobecného lekára alebo pediatra. Predpíše vám recept na vakcínu, ktorú si bezplatne vyzdvihnete v lekárni. Následne vás zaočkuje váš všeobecný lekár, deti pediater.“

Kto áno, kto nie

Komu je očkovanie proti chrípke prioritne určené? Ľuďom starším ako 65 rokov, chronicky chorým, osobám so zníženou obranyschopnosťou, ale napríklad aj zdravotníckym pracovníkom.

Vyhnúť by sa mu mali osoby s kontraindikáciou uvedenou v príbalovom letáku konkrétnej očkovacej látky, ľudia s horúčkou, či akútnou infekciou, ale aj alergiou na slepačie vajcia (využívajú sa pri výrobe vakcín). Všeobecne sa neodporúča očkovať proti chrípke ženy v prvom trimestri tehotenstva a deti do šesť mesiacov.

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

O tom, či by bolo vhodné dať sa zaočkovať, sa však v prvom rade treba poradiť so svojím obvodným lekárom.

Len pár stupňov navyše vie človeka ohroziť na živote. Foto: Pixabay.com

A nežiadúce účinky?

Z nežiadúcich účinkov môžete očakávať bolestivosť v mieste vpichu, začervenanie, či opuch. Menej často sa vyskytnú aj chrípkovité príznaky, ako napríklad bolesť kĺbov a svalov, slabosť, či horúčka.

Zdravotné poisťovne posielajú späť doplatky za lieky a zdravotnícke pomôcky

Je pravda, že aj zaočkované osoby môžu ochorieť na chrípku. Napríklad starší ľudia, ktorí ochorejú krátko po zaočkovaní. Napriek tomu sa očakáva, že priebeh chrípky bude u nich miernejší. Ďalšia možnosť je nakazenie kmeňom vírusu, ktorý nebol obsiahnutý vo vakcíne.

Ak sa nedáte zaočkovať, radšej si pripravte túto povinnú výbavu. Foto: Pixabay.com

Ak sa Vám článok páčil, dajte nám like na facebooku a pridajte sa k nám. Ďakujeme 🙂

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte