Jednou vetou

Neobyčajná výzva šéfa NASA: Na toto v máji radšej zabudnite

ilustračné

reprofoto YouTube

Nechoďte sa pozerať na májový štart rakety z Floridy, vyzýva šéf NASA. Historický moment si majú ľudia radšej pozrieť na internete.

Ľudia by si mali užiť nadchádzajúcu prvú vesmírnu cestu amerických astronautov z USA po 10 rokoch v pohodlí domova. Upozornil na to, šéf amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jim Bridenstine, ktorý vyzval verejnosť, aby nešla sledovať štart rakety priamo z okolia Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Namiesto toho si to majú ľudia pozrieť na internete, kde to budú vysielať.

Prvý štart rakety s astronautmi z územia Spojených štátov od roku 2011 sa uskutoční 27. mája. NASA v rámci misie, na ktorej spolupracuje so spoločnosťou SpaceX, pošle na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dvoch astronautov. Douglas Hurley a Robert Behnken poletia na ISS v kapsule od SpaceX, ktorá poskytne aj raketu, ktorá ju vynesie do vesmíru. Pre spoločnosť Elona Muska je to prvá vesmírna misia s ľudskou posádkou.

NASA a SpaceX s misiou napredujú aj napriek pandémii nového koronavírusu. Bridenstine vysvetlil, že pre NASA je kritické udržať normálnu činnosť na palube vesmírnej stanice. „Snažíme sa zabezpečiť, aby sme mali prístup k Medzinárodnej vesmírnej stanici bez toho, aby sme pritiahli obrovské množstvo ľudí, ktoré by sme obyčajne mali,“ vysvetlil.

VIDEO: Siedme spustenie satelitov Starlink v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride, 22. apríla 2020

Pred návštevou pláží a iných miest v oblasti, odkiaľ by sa dal štart pozorovať, varujú aj miestne úrady. „Vieme, že z návratu ľudí k vesmírnemu letu je veľa vzrušenia, a sme hrdí, že sa to deje tu v našom okrese, ale práve teraz je každý viac v bezpečí doma,“ vyjadril sa pre televíziu CNN Don Walker zo samosprávy okresu Brevard, kde sa nachádza Kennedyho vesmírne stredisko.

Ľudia, ktorí by sa tam rozhodli prísť, by podľa neho mali čakať len starosti. Verejné parkoviská pozdĺž pláží sú v okrese zavreté, rovnako aj reštaurácie, a hotely neprijímajú hostí.

Walker zároveň varoval, že ak sa súčasná situácia okolo koronavírusu prenesie aj do budúceho mesiaca, prílev turistov spôsobí, že ľudia uviaznu v dopravných zápchach. Zároveň by to mohlo zhoršiť šírenie vírusu. „Vyzývame návštevníkov, aby plánovali dopredu a zostali v bezpečí, chráňte seba aj ostatných,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte