Jednou vetou

Nepozeraj toľko do počítača, pokazíš si oči! Je to naozaj tak?

Bolia Vás oči pri dlhšej práci na počítači?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Keď sme boli malí, naše mamy nás neúnavne upozorňovali, aby sme stále nepozerali do televízora. „Pokazíte si oči!“ Neskôr, s príchodom počítačov, tabletov a mobilov, sa ich varovania len znásobili. Otázka však je, či mali pravdu. Kazia sa oči pozeraním na obrazovky?

Je zdravé byť vegetariánom? Takéto sú fakty!

Matky mávajú síce vždy a vo všetkom pravdu, no napriek tomu si im dovolíme oponovať. Zdá sa, že pozeranie na obrazovky nekazí zrak, minimálne o tom neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy. Na druhej strane nemožno povedať, že by dlhé hľadenie na monitory nemalo svoje negatíva.

Hranie počítačových hier môže deťom škodiť, ale prináša aj pozitíva

Námaha a suchosť očí, bolesti hlavy, únava, porucha sústredenia, rozmazané videnie, ale aj bolesti krku. Všetky tieto nepríjemnosti sú spojené práve s prácou pri počítači. Zväčša nevedú k dlhodobým následkom, ale môžu narušiť vaše pracovné tempo, znížiť produktivitu a pokaziť čas strávený v práci.

VIDEO: Hviezda 90-tych rokov si pochvaľuje mladú manželku. Toto ho naučila!

Takže návšteva očného lekára nemusí byť na škodu. Najmä, ak s počítačmi pracujete na dennej báze. Stačí zmerať vzdialenosť, z ktorej hľadíte na monitor, a podeliť sa o ňu s lekárom. Ten vám následne zmeria kvalitu zraku a schopnosť zaostriť práve na túto diaľku.

Aj kúsok pozornosti môže zachrániť život! Takto odhalíte depresiu

Kuk! Foto: Pixabay.com

FOTO a VIDEO: Zabudnite na Nivy v Bratislave. Úplne sa menia. Boli sme sa tam pozrieť pár hodín pred uzavretím

Problémy sa dajú obmedziť!

Ak chcete ťažkosti spojené s dlhodobou prácou pri počítači obmedziť, na začiatok stačia drobné úpravy pracovného prostredia. Tak napríklad – obrazovka, do ktorej hľadíte, by mala byť približne vo vzdialenosti 50 centimetrov od vašich očí. Zároveň skúste z najbližšieho okolia odstrániť všetky predmety s nadmieru odrážavým povrchom. Aj odrazené svetlo namáha oči!

Džúsy verzus sladené nápoje. Sú naozaj zdravšie?

Nezabúdajte na prestávky! Stačí na minútku zatvoriť oči, poprechádzať sa, vydýchnuť si. Zistíte, že občasné prestávky neznížia, ale práve naopak zvýšia vašu produktivitu. Zároveň skúste z času na čas obrazovku vyčistiť – statická elektrina vytvára na jej povrchu vrstvu prachu, ktorá sťažuje prácu.

Vzory pre Slovákov? Takto vyzerali voľby prezidenta v okolitých štátoch

Okno do práce? Foto: Pixabay.com

Chcete sa zabaviť netradičným spôsobom? Vydajte sa na niektorý európsky karneval

Umelé slzy? O čo ide

Suchosť očí je jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa pri práci na počítači stretnete. Ak je to možné, skúste si zadovážiť zvlhčovač vzduchu. Ak to možné nie je, zastavte sa v lekárni.

Komerčný sviatok so stáročnou tradíciou. Oslavujete Valentína?

Dnes sú totižto k dispozícii rôzne špeciálne kvapky do očí známe ako umelé slzy. Svojím zložením pripomínajú fyziologické slzy, teda okrem vody obsahujú aj ďalšie zložky potrebné na udržanie súvislého slzného filmu na oku medzi dvoma žmurknutiami.

Dá sa veriť prieskumom? Takto obstáli pred poslednou voľbou prezidenta!

Upravte si pracovné prostredie tak, aby aj vaše oči boli spokojné! Foto: Pixabay.com

Počasie na hojdačke vyhnalo von snežienky. Pozrite sa, kde všade už rastú

Žmurkajte! Nie vážne! Nezabúdajte žmurkať. Existujú aplikácie, ktoré analyzujú záznam z vašej webkamery a v prípade, že ako väčšina užívateľov počítačov začnete žmurkať s nižšou frekvenciou, než aká je potrebná, vyskočí vám upozornenie. Slzy sa nerozotrú samy a oko, ktoré nežmurká, vyschne. Žmurkajte!

Maduro vs. Guaidó: Kvôli tomuto sa nám Venezuela rozpadá pred očami

Páčil sa vám článok? Spojte sa s nami na facebooku a nájdete tam aj iné zaujímavé témy, ktoré stoja za povšimnutie. Ďakujeme za like 🙂 Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Festival Malý Žákovic priniesol pohodovú atmosféru, vystúpili Hex, Para i Bez ladu a skladu