Jednou vetou

Neuveriteľný život Charlieho Chaplina – sklamal Hitlera aj Američanov

O potrebe a význame filmu Veľký diktátor bol Chaplin natoľko presvedčený, že ho sám financoval.

autorská koláž hlavne.sk, Wikipedia

Vedeli ste, že Američania v roku 1952 zakázali Charliemu Chaplinovi vstúpiť na územie Spojených štátov? V článku sa dozviete prečo. Chaplinov život bol plný zvratov, zaujímavých aj čudesných udalostí. Tento mesiac si pripomíname stotridsiate výročie jeho narodenia.

Oskarový Rami Malek: Nenápadný chalan, v ktorom ožil Freddie Mercury

Sto rokov a niekoľko mesiacov pred našou Nežnou revolúciou sa v Anglicku narodil chlapec menom Charles Spencer Chaplin. Prežil si ťažké detstvo. Otec ich opustil a keď mal štrnásť, jeho matku hospitalizovali v psychiatrickej liečebni. Vedel, čo je to chudoba. Zostávala mu len jediná možnosť – pokus o nový život za veľkou mlákou.

FILM: 10 najúspešnejších kinohitov roka 2018. Koľko z nich ste videli?

Kariéra v Hollywoode

Odcestoval do Spojených štátov, hral vo filmoch a režíroval. Neskôr založil vlastnú distribučnú spoločnosť s názvom United Artists. Za jeden z vrcholov jeho kariéry možno považovať snímku Veľký diktátor (1940). V časoch, keď vôbec nebolo jasné, či Američania preplávajú Atlantický oceán a zasiahnu do strašnej druhej svetovej vojny, ktorá devastovala Európu, sa rozhodol bez servítky kritizovať a parodovať Adolfa Hitlera.

Apríl v znamení Avengerov: Tieto filmové novinky od Cinema City musíte vidieť!

Tulák. Foto: commons.wikimedia.org

Hovorí sa, že nemecký Vodca bol Chaplinovým fanúšikom a Veľký diktátor ho sklamal. Iní ľudia z Hitlerovho okolia boli presvedčený, že ho film naopak dobre pobavil. Tak či onak, Chaplinovým úmyslom nebolo Vodcu rozosmiať, ale zosmiešniť. Bol totižto presvedčený o zle nacizmu.

Honkongský hrdina akčných filmov Jackie Chan má 65 rokov

Úžasný a neuveriteľný život Charlieho Chaplina

Neuveriteľných faktov o živote Charlieho Chaplina je hneď niekoľko. Poďme postupne. Chaplin bol takmer zavraždený spolu s japonským premiérom Inukaiom Tsuyoshim. Vrahovia chceli odstránenie americkej filmovej hviezdy použiť na rozpútanie vojny medzi Japonskom a USA takmer desať rokov pred útokmi na Pearl Harbour.

Cenu Slnko v sieti za najlepší hraný film získal Tlmočník

O potrebe a význame filmu Veľký diktátor bol Chaplin natoľko presvedčený, že ho sám financoval. Minul naň v prepočte asi dvadsaťpäť miliónov dolárov. Nebol si istý len tým, či je nacizmus dobrou témou na vtipkovanie. Prezident Franklin D. Roosevelt ho však ubezpečil, že sa od filmu nemá nechať odradiť. Záverečný príhovor Chaplinovej postavy z filmu Veľký diktátor je inšpiráciou dodnes.

Po stretnutí s Albertom Einsteinom herec skonštatoval: „Ľudia mi tlieskajú, lebo mi všetci rozumejú, vám tlieskajú, lebo vám nikto nerozumie.“ Chaplin bol zároveň priateľ Winstona Churchilla.

Nepozeraj toľko do počítača, pokazíš si oči! Je to naozaj tak?

Chaplin vo svojich filmoch odsudzoval nielen fašizmus, ale aj vojny, kapitalizmus a zbrane hromadného ničenia. Dostal sa do konfliktu s FBI, ktoré ho vyhlásilo za sympatizanta komunizmu. V roku 1952 mu zakázali vstup na územie USA. Vrátil sa až o dvadsať rokov neskôr, aby si prevzal Oskara.

Kurt Cobain: V Nirvane hľadal slobodu od utrpenia, nakoniec mu podľahol

Chaplin a jeho rodina, rok 1961. Foto: commons.wikimedia.org

No a na záver – Charlie Chaplin sa raz zúčastnil súťaže imitátorov Charlieho Chaplina. Skončil tretí.

Elektronické cigarety – sú naozaj menej škodlivé?

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte