Jednou vetou

Nielen ľudia môžu darovaním krvi zachraňovať životy!

foto: dbkristiansand.com
Ak váš psík splní niekoľko kritérií môže podať pomocnú nie ruku ale labku, jediná transfúzia dokáže zachrániť život. Popularita toho činu naďalej rastie a je považovaná za jeden z najhumánnejších krokov. Na Slovensku darovanie krvi u psov nie je zatiaľ rozšírené narozdiel od ľudí, napriek tomu, ak je psík v ohrození života, komunita psíčkarov neváha a majitelia sú ochotní takmer ihneď zakroči a pomôcť.

Prípady, v ktorých je potrebné darovať krv sa rôznia, čo už ide o úraz, pri ktorom psík utrpí veľkú stratu krvi alebo otrava. Ďalším problémom môžu byť kliešte, v prípade, že je nimi zamorený jedinec, môže dôjsť až k anémii alebo bakteriálnym a parazitárnym ochoroniam. V lete teda psy potrebujú častejšie krv, narozdiel on iných ročných období. Počas teplých letných mesiacov sú rozšírenejšie choroby prenášané kliešťami – babezióza, tá napáda červené krvinky.

Pre darcovstvo sú vytvorené kritériá, podobne ako u ľudských darcov. Psík musí nesmie dlhodobo trpieť žiadnymi zdravotnými ťažkosťami alebo chronickými ochoreniami, zároveň nesmie brať žiadne lieky. Musí byť vo veku 1 až 8 rokov a minimálna váha je 25 kilogramov. Ďalším veľkým problémom je, že psiu krv narozdiel od ľudskej je možné skladovať len po dobu 28 dní.

Klinika MEDIVET, Most pri Bratislave 

,,Krvné transúfúzie robíme zatiaľ veľmi málo, dokopy ich ročne môžeme vyčísliť asi na 5. Psíky tento proces zvládajú pomerne bezproblémovo, keďže sa snažíme, aby sa cítili, čo najpríjemnejšie,“ vyjadrila sa veterinárka Katerina Tetourová.

Krvné skupiny a univrzálni darcovia

Psy majú až 8 krvných skupín (DEA 1.1, DEA 1.2, DEA 3–8), ktoré sú označené ako DEA (Dog Erytrocyte Antigen). Medzi univerzálnych darcov môžeme zaradiť: Nemeckého ovčiaka, Chrta, Amerického stafordširskeho teriéra, Boxera, Dobermana alebo Írskeho vlkodava. Na Slovensku krvná banka pre psov ešte neexistuje, keďže samotná „psia transfúzia“ je na našom územií ešte len v plienkach, napriek tomu máme vytvorenú neoficiálnu databázu darcov, bohužiaľ len z Košíc. V prípade potreby sú však ochotní okamžite pomôcť aj za hranicami mestami. Žiadna diskriminácia však nehrozí a psí darcovia, sú rovnako oceňovaní plaketami.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa