Jednou vetou

Nová turistická príručka ponúka návštevy slovenských dvojhradov

Pri putovaní medzi hradmi možno spoznať aj iné turisticky zaujímavé miesta a rôzne povesti

foto: FB

Kniha Od hradu k hradu je prvý diel nového spoznávania slovenských historických objektov z vydavateľstva Dajama. Turistická príručka ponúka 18 výletov k 36 hradom pešo alebo na bicykli. O našich hradoch existuje veľa kníh. Táto sa od nich odlišuje zoskupením do zmysluplných dvojíc, ktoré sú pomerne blízko seba, čiže sa dajú navštíviť v jeden deň.

„Sú to nenáročné alebo stredne náročné trasy v rôznych regiónoch. Pri putovaní medzi hradmi možno spoznať aj iné turisticky zaujímavé miesta a spomíname tiež rôzne povesti,“ uviedol pre TASR Daniel Kollár, ktorý knihu napísal s Jánom Lacikom.

Vybrali vedľa seba dunajské, malokarpatské, podjavornícke, štiavnické, súľovské, dolnopovažské, tríbečské, bielokarpatské, strážovské, pohronské a iné dvojice hradov. Okrem ich obsiahleho popisu vo vyše 200-stranovej knihe nechýbajú čriepky z histórie a rôzne zaujímavosti, mapa s trasami ani historické či súčasné farebné fotografie objektov a prírodných lokalít.

Čitateľ si môže vybrať podľa vzdialenosti, náročnosti a prípadných zastávok

Medzi hradmi v zázemí Bratislavy Biely Kameň a Pajštún je 13-kilometrová pešia túra alebo 16-kilometrová na bicykli. Nitriansky hrad je od hradu Gýmeš vzdialený 18 kilometrov pre chodcov aj cyklistov, ale peších čaká o niečo väčšie stúpanie.

Dlhšie túry – 28 kilometrov pešo a o jeden kilometer viac na bicykli absolvujú návštevníci hradu Hrušov a Oponického hradu alebo tí, ktorí pôjdu od Trenčianskeho k hradu Košeca, čo je 32 kilometrov po vlastných a 41 kilometrov na bicykli.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií