Jednou vetou

Nový film Svěrákovcov Po strništi bos mieri do slovenských kín

Najnovší filmový počin z dielne scenáristu Zdeňka a režiséra Jana Svěrákovcov je oddnes v slovenských kinách. Film Po strništi bos natočil Jan Svěrák podľa rovnomennej knihy svojho otca Zdeňka Svěráka. Ide o nadviazanie na ich predošlú snímku Obecná škola z roku 1991.

V snímke Po strništi bos opäť sledujeme osudy postáv Eda Součka, jeho maminky a otca Fanouša. Tentoraz však v období Protektorátu, keď je ich rodina donútená vysťahovať sa z Prahy na dedinu k príbuzným.

„Tých spomienok bolo mnoho a prišli nám zaujímavé,“ vysvetlil rozhodnutie vrátiť sa k príbehu dnes na tlačovej konferencii v Bratislave režisér Jan Svěrák. Dej filmu čerpá zo spomienok Zdeňka Svěráka, spoločne sa k nemu vrátili po 15 rokoch od uvedenia Obecnej školy. „Povedal by som, že takých 70 percent z filmu sú reálne spomienky môjho otca,“ odhadol režisér.

Porovnanie s Obecnou školou znesie Po strništi bos podľa Jana Svěráka len do istej miery. „Čo majú spoločné, je, že sa tá rodina volá rovnako, že je to rodina rozprávača, ktorý rozprával aj v Obecnej škole a že má určitý podobný humor a lyriku. Tento film je ale omnoho lyrickejší a subjektívnejší,“ povedal režisér.

Exkluzívna premiéra už dnes na Mágio pláži

Film Po strništi bos vystupuje i v kontexte Svěrákových ostatných filmov. „Je to môj prvý film, v ktorom je záporná postava. Máme tu Jana Třísku v postave dědečka, ktorý prechádza celým filmom. Druhé prvenstvo je, že ide o môj prvý film, v ktorom je trojrozmerná ženská postava. Vždy sme ich mali ako karikatúry, a je to navyše rozprávanie z mužského pohľadu. Vďaka angažovaniu Terezky postava vyrástla,“ zhodnotil režisér.

„Mala najväčšiu nehu,“ vysvetlil Jan Svěrák výber herečky Terezy Voříškovej do roly maminky. Herci sa podľa vlastných slov nesnažili napodobniť výkony svojich predchodcov Libuše Šafránkovej a Zdeňka Svěráka v roliach maminky a otca Fanouša. „Ja som herec a musel som toto opustiť a sústrediť sa na oživenie figúry, vtisnúť jej ducha,“ uviedol predstaviteľ Fanouša Ondřej Vetchý.

Film Po strništi bos môžu diváci vidieť v slovenských kinách oddnes. Jeho exkluzívna slovenská premiéra sa odohrá dnes o 21.00 h na bratislavskej Magio pláži v programe letného kina Bažant Kinematograf. Účasť prisľúbili aj tvorcovia.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte