Jednou vetou

Ocenenie Ružinova bude in memoriam udelené Alfrédovi Wetzlerovi

Alfréd Wetzler (*10. mája 1918, +8. februára 1988. Foto: wikipedia
Alfréd Wetzler, ktorý patrí spolu s Rudolfom Vrbom k zabudnutým hrdinom druhej svetovej vojny, a to napriek tomu, že ako prví podali správu o koncentračných táboroch, dostane im memoriam verejné ocenenie bratislavskej mestskej časti Ružinov. Práve v tejto mestskej časti prežil Wetzler svoj život po úteku z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

„Málokto vie, že pán Wetzler po úteku a po vojne pracoval v ružinovskej knižnici, napriek tomu, že bol na invalidnom dôchodku. Dokonca má v Ružinove potomkov. Som veľmi rád, že mu odovzdáme ocenenie im memoriam. V budúcnosti by som chcel navrhnúť pomenovanie niektorého verejného priestranstva v Ružinove jeho menom,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

V NR SR je výstava o holokauste, otvoril ju ruský historik Iľja Aľtman

Alfréd Wetzler sa narodil 10. mája 1918 v Trnave a zomrel 8. februára 1988 v bratislavskom Ružinove. Spolu s ďalším slovenským Židom Rudolfom Vrbom spísali po úteku z koncentračného tábora 32-stranovú správu. Tá obsahovala detailné nákresy tábora, štatistiky o väzňoch a popisovala aj spôsob, akým boli väzni mučení a splyňovaní. Dovtedy nemali spojenci k dispozícii žiadny natoľko podrobný plán fungovania tábora. Podľa mnohých práve táto ich správa pomohla zachrániť státisíce ľudských životov. Podľa Wetzlerovej knihy „Čo Dante nevidel“ natočil režisér Peter Bebjak film Správa.

Verejné ocenenie Ružinova získajú tento rok aj dvaja žijúci Ružinovčania Anton Gajdoš a Eva Gajdošová. Spomedzi doručených nominácií ich vybrala miestna komisia školstva, kultúry a športu. Nominovaných odsúhlasili v utorok (17. 9.) ružinovskí miestni poslanci.

Utečenec z Osvienčimu Alfréd Wetzler sa narodil pred 100 rokmi

Anton Gajdoš je autorom elektronického internetového projektu – Národná encyklopédia športu Slovenska, ktorá faktograficky dokumentuje a propaguje históriu a súčasnosť športu na území Slovenska. Eva Gajdošová je spoluzakladateľkou Asociácie školskej psychológie SR a ČR a tiež spoluzakladateľkou inkluzívnej základnej a strednej školy. Pod záštitou starostov zorganizovala v Ružinove sedem medzinárodných konferencií s aktuálnymi témami. Ocenenia budú odovzdané koncom septembra.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa