Jednou vetou

FOTO A VIDEO: Odišla Eva Krížiková, dáma slovenského umenia

Herečka Eva Krížiková zomrela v nemocnici v Malackách

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/SND

Slovensko dnes obletela smutná správa. Zomrela dlhoročná členka činohry SND a popredná slovenská herečka Eva Krížiková.

Pre celé generácie vďačných divákov patrila k dámam slovenského umenia – divadelného, filmového i televízneho. Na doskách našej prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov vyše 120 postáv.

S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou; svojím hereckým majstrovstvom a bravúrou stvárnila nielen postavy komediálne, tragikomické, ale i postavy tragické.

Na tieto postavy nezabudneme

Svoj nevyčerpateľný temperament vložila do množstva úloh – stvárnila desiatky jazyčníc, írečitých dedinských žien. Radi si však v podaní pani Evy Krížikovej pripomíname aj postavy plné láskavosti, múdrosti, pokory i vzdoru, ktorých osud zvýraznený tragickým tónom a úspornosťou gesta vyvolával zimomriavky, napríklad Kráľovná Eleanora z Dürrenmattovho Kráľa Jána, najstaršia dcéra Goneril v Shakespearovom Kráľovi Learovi. Stvárnila Annu Pageovú vo Veselých paničkách windsorských, Adelu v Tanci nad plačom, Elenu v inscenácii Čaj u pána senátora, Dubskú vo Viťúzoch, Suplingerku v Krčme pod zeleným stromom či Abrahámku v Pokuse o lietanie.

P. Zvon Tanec nad plačom (1957), Eva Krížiková (Adela), František Dibarbora (Peter) | foto: Gejza Podhorský

 

K jej profilovým postavám z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov patria zvlášť Akulina v Meštiakoch, postava dôchodkyne zo Starej dobrej kapely, Binerl v Bockererovi, Marfa v Samozvancovi, Serafina v Samovrahovi. Spomeňme aj úlohu z inscenácie Williamsovej hry Mačka na horúcej plechovej streche alebo titulnú postavu v tragikomédii Ale, ale, pani plukovníkova!, či jednu z posledných, postavu gazdinej Agafie v dramatizácii Tolstého Anny Kareninovej – iba jediný výstup a čo všetko vyjadrila niekoľkými vetami.

M. Gorkij Meštiaci (1982), Ladislav Chudík, Eva Krížiková | foto: snd.sk

VIDEO: Herečka Eva Krížiková rozdávala roky úsmev v relácii Vtipnejší vyhráva

VIDEO: Eva Krížiková v zábavnom programe Čs. televízie z roku 1967

VIDEO: Moderovala aj reláciu o chudnutí a nadbytočných kilogramov s názvom Tak už dosť?!

Pamätáme si ju aj z rozhlasových hier a dabingu

Múzy boli k pani Eve Krížikovej štedré od detstva, mnohí jej dokonca predpovedali kariéru opernej divy s hlasovým rozsahom od koloratúry po alt. Zvíťazilo však herectvo.

L. Birinskij Chaos (1991), Eva Krížiková (Jelizaveta), Marián Labuda (Ivan),

 

Okrem divadelnej scény vytvorila desiatky zaujímavých postáv vo filme a v televízii, kde je archivovaných vyše 500 pôvodných titulov. Neopakovateľný hlas pani Evy Krížikovej budeme stále obdivovať aj z rozhlasových nahrávok a dabingu.

B. Ahlfors Ale, ale, pani plukovníková (2000), Juraj Slezáček, Eva Krížiková | foto: snd.sk, Jana Nemčoková

 

VIDEO: Pamätáme si ju aj z divadelnej komédie Ivana Stodolu – Jožko Púčik a jeho kariéra

Mnohostrunný talent pani Evy Krížikovej bol ocenený napríklad Krištáľovým krídlom, uvedením do Siene slávy ankety OTO a štátnym vyznamenaním Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti dramatického umenia.

Ch. Hampton Popol a vášeň (2006), Eva Krížiková

 

Eva Krížiková sa narodila 15. júla 1934 v Bratislave, zomrela 31. marca 2020 v nemocnici v Malackách. Členkou Činohry SND bola od roku 1954 do roku 2015.

Česť jej pamiatke!

Rodina sa s pani Evou Krížikovou rozlúči v úzkom kruhu. Slovenské národné divadlo si jednu zo svojich najvýraznejších umelkýň pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny.

informácie pochádzajú zo stránky Slovenského národného divadla

 

Môže vás zaujímať

Cmoríkova skladba bude motivovať paralympionikov SR v Tokiu