Jednou vetou

Open air koncert skupiny Elán zaplnil amfiteáter vo Východnej

Zaplnený amfiteáter pod majestátnym Kriváňom, posadený medzi liptovskými lúkami a tatranskými štítmi, aplaudoval v pondelok (28.8.) do neskorého večera večným hitom skupiny Elán, ktorá elektrizujúcimi vystúpeniami pripomenula, že stále má dostatok energie na rozdávanie.

Veľkolepú scénu pre program Živých nás nedostanú s trojstupňový pódiom pripravovalo 160 ľudí celé tri dni. Návštevníci si vypočuli približne 30 najväčších hitov kapely.

„Je to výmena energie. My dáme divákom to svoje a oni nám to mnohonásobne vrátia. Je to bomba,“ povedal pre TASR po koncerte spevák a basgitarista Jožo Ráž. Ako s úsmevom doplnil gitarista Ján Baláž, publikum je vždy skvelé, len kapela môže byť zlá.

Pre veľký záujem pridali ďalší koncert

Hudobná formácia plánovala pôvodne v tomto roku odohrať na Slovensku len dva open-air koncerty. Záujem fanúšikov o vstupenky v Martine a Nitre bol však taký veľký, že sa rozhodla pridať ďalšie vystúpenie pod holým nebom. Hudobníci si vybrali amfiteáter vo Východnej, ktorá je baštou slovenského folklóru. „Jednak, vo Východnej sme už jeden koncert absolvovali s Lúčnicou a tiež, niektoré z našich pesničiek sa už takisto stali folklórom,“ doplnil Baláž. Pre veľký záujem pridali eláni aj koncert 13. októbra v Trnave.

Večne mladá skupina Elán oslávi budúci rok polstoročie od svojho založenia. Dlhé roky spolu vydržali aj vďaka správnej psychohygiene. „Je to o tom, dať si správne ciele a napĺňať ich. Určite je to aj o inteligencii, lebo najhoršie by bolo, keby sme sa na veciach nevedeli dohodnúť a my sme sa vždy dohodli,“ skonštatoval klávesák Vašo Patejdl.

Turné Živých nás nedostanú je venované 30. výročiu albumu Hodina slovenčiny, štvrtého štúdiového albumu kapely Elán, na ktorom sa nachádzajú také hity ako Zaľúbil sa chlapec, Hodina slovenčiny, nesmrteľná Stužková, Kráľovná bielych tenisiek alebo Kaskadér bez peňazí.

Elán je najúspešnejšou česko-slovenskou rockovou skupinou. Štyrikrát po sebe, v rokoch 1984 až 1987 získali československého Zlatého slávika v kategórii skupina, osemkrát za sebou, v rokoch 1998 až 2005, vyhrali slovenského Zlatého slávika. K tomu má Jožo Ráž dvoch Zlatých slávikov ako spevák za roky 2000 a 2001. Na ich koncert v Prahe na Letnej 20. septembra 2003 prišlo 85.000 divákov.

Môže vás zaujímať

Vraždy v Bastii najsledovanejším programom vo večernom programe televízií