Jednou vetou

Originálne nápady slovenských dizajnérov možno spoznať na bratislavskej výstave

Výber diel finalistov súťaže Národná cena za dizajn 2017 približuje výstava v galérii Slovenského múzea dizajnu v Bratislave. Dnes o 18. hodine ju slávnostne sprístupnia

„Do tohtoročnej súťaže produktového dizajnu sme dostali rekordný počet – 176 prihlásených prác. Z nich medzinárodná porota vybrala 65 do finále v troch kategóriách: profesionálny dizajn, študentský dizajn a dizajn s pridanou hodnotou,“ uviedla na komentovanej prehliadke expozície Mária Rišková, riaditeľka Slovenského centra dizajnu (SCD), ktoré v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR je

„Zahraniční porotcovia z Českej republiky, Rakúska, Poľska a Nemecka vysoko hodnotili kvalitu, nápaditosť a originalitu nielen finálových prác. Vystavené diela budú ďalej hodnotiť a rozhodnú o udelení cien. Tu je to najlepšie, čo za uplynulé dva roky na Slovensku v oblasti produktového dizajnu vzniklo,“ konštatoval kurátor výstavy Maroš Schmidt.

Návštevník môže obdivovať variabilný kancelársky stôl, rôzne stoličky či sedadlá na futbalový štadión z „antivandalového“ materiálu. Vedľa je multifunkčné pero alebo obrovské okrúhle zrkadlo na ebenovom dreve, luxusné hodinky s mincou zo 14-karátového zlata s emblémom Biatec vyrazenou v jednej z najstarších mincovní sveta – kremnickej.

Nájdete tu prvky od výmyslu sveta

Gitaristov poteší sláčikový hudobný nástroj Guitarcello, iní si môžu zahrať na rytmicko-melodickom drevenom nástroji WoodPack. Inovatívne tvary majú fľaše na nápoje, vínová súprava pohárov či skladovacia nápojová sústava zo skla.

V sekcii profesionálnych dizajnérov sú aj návrhy lietadla, textilné módne kolekcie, lyže pre rôzny sneh, koberce skladané z plste, betónové dlaždice či séria viac ako 50 gombíkov novej generácie s využitím histórie.

Študentská kategória prezentuje autá budúcnosti, jedálenskú súpravu, kúpeľné „pitítka“ z porcelánu, šperky, závesné a iné svietidlá, ľahko skladateľnú šachovnicu, vreckovky z modrotlače, multifunkčný nábytok, pre ženy reflexnú vestu s 3D prvkami či hravý koberec pre malé deti.

Paneláková polica, konferenčný stolík z padnutého stromu, kvetináč z banánovej šupky, variabilný stolík pre dieťa a iné objekty dizajnu s pridanou hodnotou sú tiež výrobky pre praktické využitie.

Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 30. novembra, je sprievodný program pre deti aj dospelých návštevníkov. V rámci neho sa uskutoční 13. októbra slávnostné vyhodnotenie súťaže s odovzdaním cien.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte