Jednou vetou

Oskarový Jiří Menzel zažije dramatickú cestu Slovenskom

Nový film o dvoch svojráznych cestovateľoch finančne podporila aj RTVS

zdroj: TASR

Nový film Tlmočník rozpráva pútavý príbeh tragickej minulosti. Jedna náhoda, dve protikladné osobnosti a ich dramatická cesta po Slovensku za vlastnou minulosťou. Uznávaný rakúsky herec Peter Simonischek a oscarový režisér Jiří Menzel prichádzajú na plátna kín v novom koprodukčnom filme RTVS Tlmočník.

Na potulky po Slovensku sa rakúsky bonviván a alkoholik Georg a asketický tlmočník Ali vydávajú vďaka náhodnej zmienke o udalostiach z druhej svetovej vojny. Tragické osudy ich rodín dávajú úplne rozdielnych starších pánov dohromady, aby spoločne našli svedkov dávno zabudnutej minulosti.

Ich cesta však vôbec nebude jednoduchá. Vďaka dramatickým i komickým situáciám majú možnosť spoznať jeden druhého, získať si vzájomný rešpekt a odhaliť prekvapivé súvislosti udalostí, ktoré oboch zásadným spôsobom poznamenali.

V jednej zo svojich najväčších hereckých rolí sa predstaví jubilujúci Jiří Menzel, ktorého porota MMF Berlinale ocení v piatok za mimoriadny prínos svetovému filmu cenou Berlinale Camera. Práve 23. februára má Tlmočník na festivale svoju medzinárodnú premiéru.

Svojrázne roadmovie pod taktovkou Martina Šulíka vznikalo v koprodukcii RTVS

Tá do filmu prispela vkladom 240.000 eur a v budúcnosti ho odvysiela aj na televíznych obrazovkách. „Tlmočník ponúka divákom mozaikovitý obraz Slovenska, ktoré sa dynamicky mení, no v hĺbke ukrýva nevyriešené konflikty, ktoré doba vyplavuje,“ poznamenal dramaturg RTVS Roman Brat.

Filmári vystriedali pri nakrúcaní viaceré lokality na našom území, ale i v Rakúsku. Diváci sa môžu tešiť na obľúbenú slovenskú herečku Zuzanu Mauréry, komičku Evu „Evelyn“ Kramerovú, Juditu Hansman, ale aj Attilu Mokosa či Réku Derzsi, Annu Rakovskú, Anitu Szvrcsek a ďalších. Roadmovie prichádza do kín od 1. marca.

Môže vás zaujímať

KURIOZITA: Babka musí vymazať fotografie vnúčat na Facebooku!