Jednou vetou

Oslavy storočnice UK v Bratislave vyvrcholia budúci týždeň

Univerzita Komenského

foto: TASR

Oslavy stého výročia založenia Univerzity Komenského (UK) v Bratislave vyvrcholia budúci týždeň. Ako informovala hovorkyňa UK Lenka Miller, slávnostné zhromaždenie akademickej obce pri tejto príležitosti sa uskutoční vo štvrtok 27. júna o 10.30 h.

Rektor UK Marek Števček na tomto zhromaždení udelí najvyššie ocenenie univerzity, a to Veľkú zlatú medailu UK predsedovi Ústavného súdu Českej republiky Pavlovi Rychetskému. „Rychetský je pre nás etalónom osobnej morálnej integrity, človek, ktorého si hlboko vážime. Preto sme sa rozhodli dať Veľkú zlatu medailu UK práve jemu, aby sme demonštrovali, že prvých 100 rokov univerzity bolo veľmi úzko spojených s českým vysokým školstvom,“ vysvetlil Števček.

Prorektor UK pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk uviedol, že tohtoročné sté výročie si univerzita pripomínala počas celého akademického roka 2018/2019. Konali sa už viaceré akcie pre študentov i zamestnancov školy. V Múzeu mesta Bratislavy 26. júna sprístupnia výstavu Prvá dáma vzdelávania – 100 rokov Univerzity Komenského. Venovaná bude historickým míľnikom UK a významným osobnostiam.

Cenu prezidenta Art Film Festu získal Štefan Kvietik

Vo štvrtok popoludní v Aule UK uvedú aj pamätnú striebornú zberateľskú mincu a výročnú poštovú známku. Oslavy vyvrcholia o 18.00 h galavečerom v Slovenskej filharmónii, na ktorom zaznie skladba slovenského skladateľa Mariána Lejavu zložená špeciálne k storočnici univerzity.

Ako uviedla Miller, účasť na centrálnych oslavách potvrdila prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády Peter Pellegrini aj predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Univerzita Komenského v Bratislave vznikla 27. júna 1919.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte