Jednou vetou

OSN povzbudzuje seniorov, aby sa podieľali na ochrane ľudských práv

Ilustračné foto

TASR

Témou: Oslávme najstarších ochrancov ľudských práv, ktorú Organizácia Spojených národov (OSN) zvolila v roku 2018 pri príležitosti Medzinárodného dňa starších osôb, chce táto svetová organizácia povzbudiť vekovo starších ľudí, aby sa podieľali na obrane ľudských práv. Zároveň chce OSN osobitne prejaviť uznanie všetkým mužom a ženám, ktorí sa narodili v roku 1948, teda v čase schválenia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Medzinárodný deň starších osôb pripadá na 1. októbra.

V tomto roku OSN slávi 70. výročie schválenia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Ako ďalej informovala OSN na svojej webovej stránke, v súčasnosti žije na svete vyše 700 miliónov ľudí nad 60 rokov. V roku 2050 ich budú takmer dve miliardy, teda 20 percent svetovej populácie. Zvýšenie počtu ľudí vyššieho veku sa dotkne aj rozvojových krajín, pričom Ázia bude regiónom s najvyšším počtom vekovo starších ľudí, podotkla OSN. Afrika sa stane kontinentom s najrýchlejším rastom seniorov, upozornila OSN.

Prínos starších ľudí pre rozvoj spoločnosti možno zaistiť len vtedy, ak sa seniori budú tešiť zdravotnému stavu adekvátnemu veku. Preto WHO v roku 2002 vypracovala dokument s názvom „Starnúť a pritom ostať aktívny – orientačný rámec“, v ktorom definuje svoju politiku zameranú na starnutie pri zachovaní dobrého zdravia.

Tipy na chutné jedla s polovičným množstvom kalórií. Vyskúšajte zdravé chute

 Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 1. október za Medzinárodný deň starších osôb v rezolúcii 45/106 dňa 14. decembra 1990. Išlo o krok v súlade s takými iniciatívami OSN, akou bol Medzinárodný akčný plán o starnutí. Delegáti Svetového zhromaždenia o starnutí ho prijali v roku 1982 a v tom istom roku ho schválilo aj Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN).

VZ OSN 16. decembra 1991 v rezolúcii 46/91 schválilo Princípy OSN o starších osobách. V roku 1999 v rezolúcii 47/5 vyhlásilo Medzinárodný rok starších osôb so zameraním na „spoločnosť všetkých vekových kategórií“.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte