V tomto roku OSN slávi 70. výročie schválenia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Ako ďalej informovala OSN na svojej webovej stránke, v súčasnosti žije na svete vyše 700 miliónov ľudí nad 60 rokov. V roku 2050 ich budú takmer dve miliardy, teda 20 percent svetovej populácie. Zvýšenie počtu ľudí vyššieho veku sa dotkne aj rozvojových krajín, pričom Ázia bude regiónom s najvyšším počtom vekovo starších ľudí, podotkla OSN. Afrika sa stane kontinentom s najrýchlejším rastom seniorov, upozornila OSN.
Prínos starších ľudí pre rozvoj spoločnosti možno zaistiť len vtedy, ak sa seniori budú tešiť zdravotnému stavu adekvátnemu veku. Preto WHO v roku 2002 vypracovala dokument s názvom „Starnúť a pritom ostať aktívny – orientačný rámec“, v ktorom definuje svoju politiku zameranú na starnutie pri zachovaní dobrého zdravia.
Tipy na chutné jedla s polovičným množstvom kalórií. Vyskúšajte zdravé chute
Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 1. október za Medzinárodný deň starších osôb v rezolúcii 45/106 dňa 14. decembra 1990. Išlo o krok v súlade s takými iniciatívami OSN, akou bol Medzinárodný akčný plán o starnutí. Delegáti Svetového zhromaždenia o starnutí ho prijali v roku 1982 a v tom istom roku ho schválilo aj Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN).
VZ OSN 16. decembra 1991 v rezolúcii 46/91 schválilo Princípy OSN o starších osobách. V roku 1999 v rezolúcii 47/5 vyhlásilo Medzinárodný rok starších osôb so zameraním na „spoločnosť všetkých vekových kategórií“.