Jednou vetou

Po takmer desaťročí sa vracia legendárny veľtrh Trenčín Mesto Módy

Jeden z najznámejších veľtrhov v bývalom Československu Trenčín Mesto Módy (TMM) sa po takmer desiatich rokoch vracia. V piatok a sobotu (22. – 23. 9.) chce na trenčianskom výstavisku Expo Center nadviazať na slávnu tradíciu a odprezentovať verejnosti to najkvalitnejšie, čo v oblasti módy ponúka domáci a český trh.

História veľtrhu siaha do roku 1963. Vtedy sa veľtrh organizoval pod názvom Výstava výrobkov trenčianskeho textilného a odevného priemyslu a prezentovali sa tu len dve spoločnosti, firmy – Merina Trenčín a Odevné závody Trenčín.

Postupom rokov sa veľtrh stal na Slovensku fenoménom s bohatou návštevnosťou a stovkami vystavovateľov. Veľtrh prežil i zmenu režimu, no v roku 2008 definitívne zanikol. Obnoviť sa ho rozhodla Trenčanka Jana Jankovičová, podnikateľka a riaditeľka módnej agentúry Ibismóda.

„S myšlienkou znovuzrodiť veľtrh som sa pohrávala dlhší čas, bola som s ním prepojená od detstva. Už ako školáčka som sa tešila na výstavu, kde sme s otvorenými ústami pozerali, čo všetko krásne sa u nás na Slovensku vyrába a čo všetko si budeme o rok môcť kúpiť v obchodoch.

To vzrušenie nemalo konca kraja. Neskôr som tu pôsobila ako modelka a v roku 1994 som už ako majiteľka modelingovej agentúry organizovala na TMM módne prehliadky,“ spomína Jankovičová, súčasná riaditeľka veľtrhu.

Predvedú sa zvučné mená i začínajúci návrhári

Návštevníci sa môžu tešiť na prezentácie vychytených značiek, uznávaných módnych návrhárov, ale i malovýrobcov či šikovných hand-made tvorcov. Pripravený je bohatý sprievodný program. Spomienky na časy minulé boli rovnako silným dôvodom, prečo sa pridala do organizovania veľtrhu Trenčín Mesto Módy i známa manažérka a tlmočníčka Daniela Lelkes.

„Organizovanie veľtrhu vo mne vyvoláva jedny z najkrajších spomienok na časy, kedy som ho spolu s rodičmi navštevovala a odnášala som si z neho krásne nové oblečenie. TMM bol pojem, jeho hlavné ocenenie Zlatá Fatima bolo také prestížne, že ho Slováci vnímali ako Oscara. Bolo by smutné, keby niečo také navždy zaniklo,“ myslí si Lelkes.

Úlohu ambasádorky sa rozhodla prijať herečka Karin Haydu. „Organizátorky prišli za mnou s ponukou, či by som neprijala úlohu stať sa ambasádorkou veľtrhu Trenčín Mesto Módy 2017. Mená obidvoch dám sa mi spájajú s úspešnými projektmi, preto som bola potešená a zároveň poctená ich ponukou.

Byť pri znovuzrodení niečoho tak legendárneho ako TMM rozhodne považujem za veľký honor. Myslím si, že tento ročník bude lákadlom nielen pre samotných vystavovateľov, ale najmä pre návštevníkov veľtrhu všetkých vekových kategórií, pre ktorých je pripravený atraktívny program vrátane toho kultúrneho. Teším sa, že môžem byť jeho súčasťou,“ doplnila Haydu.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte