Jednou vetou

Poďte na výlet na rozprávkové vianočné trhy k našim susedom

Vianočné trhy u našich susedov lákajú čoraz viac Slovákov

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

K Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné trhy. Ich nezameniteľná atmosféra poteší malých i veľkých. Vďaka trhom sa v decembri mnohé európske mestá menia na rozprávkové dediny plné radosti, spolupatričnosti a zábavy. Takto to vyzerá u našich susedov!

Inšpirujte sa a čakanie na Vianoce si skráťte poznávaním plným zážitkov

Organizovanie vianočných trhov je tradíciou, ktorú mnohé európske metropoly udržiavajú už stovky rokov. Ulice sa rozžiaria svetlami, tuhý zimný vzduch nachvíľu pretne vôňa punču, medoviny, pečeného mäska a škorice.

Kalorické bomby z hodov a odpustov. Platí aj pre vianočné dobroty z trhov!

Všetky zmysly sú spokojné. Oči sa tešia z nápaditej výzdoby, uši z veselej vravy a vianočných kolied, nos a jazyk zo všemožných dobrôt. Najťažšie je vybrať si z tak širokej ponuky sladkých a slaných pochutín.

Prvou adventnou nedeľou sa začína čas duchovnej prípravy na Vianoce

Ak neplánujete zostať počas Adventu len na Slovensku (i keď tento rok sú na výber naozaj zaujímavé trhy aj vo viacerých našich mestách), možno sa pozriete k susedom. Takto vyzerajú vianočné trhy v Brne, Prahe, Budapešti a vo Viedni.

Bratislava: Ulicami centra mesta začne vo štvrtok jazdiť vianočná električka

BRNO (23.11. – 28.12.)

Na brnenskom Námestí slobody vás privítajú už tradičné vianočné trhy s každodenným živým kultúrnym programom.

Drevený Betlehem v Brne | Foto: Michal Psota

Vianoce v Prievidzi opäť otvorí Mikuláš s čertmi a anjelmi

Doobeda sa môžete tešiť na vystúpenia detí z materských, základných a umeleckých škôl, ale aj rôznych súborov. Poobedia zasa zdobia divadelné vystúpenia a večerné koncerty z naozaj bohatej palety žánrov – od popu, rocku, folku a blues cez gospel, punk, country a ďalšie. Jednoducho povedané – každý si príde na svoje!

PRAHA (1.12. – 6.1.)

Námestie republiky (do 30.12.), Václavské námestie, ale ja Staromestské námestie. Všetky tri tieto pražské námestia sa stanú počas Vianoc 2018 centrom oddychu, kolied a príjemnej atmosféry.

Začali sa vianočné trhy v Trnave

Organizátori pripomínajú, že ak sa rozhodnete pražské trhy navštíviť, fotky z nich určite nezabudnite zdieľať na Instagrame s hashtagom #ChristmasMarketsPrague, či #praguemarkets.

BUDAPEŠŤ (9.11. – 1.1.)

Budapeštianske trhy vítajú návštevníkov na námestí Vorosmarty už od 9. novembra 2018, kým trhy pri Bazilike svätého Štefana sú otvorené až od 23. novembra.

Vianočné trhy na Hlavnom námestí v Bratislave sú po požiari opäť otvorené

Maďarské vianočné trhy sú špecifické dôrazom na tradície a predajom tradičných, najmä ručne vyrábaných produktov. Nie je nič krajšie ako vianočný darček, do ktorého ktosi vložil kus poctivej práce a ešte väčší kus srdca!

VIEDEŇ (17.11. – 26.12.)

Písal sa rok 1298, keď Albrecht I. udelil Viedenčanom právo usporiadať vlastné vianočné trhy. Odvtedy uplynulo presne sedemstodvadsať rokov a metropola našich rakúskych susedov hostí na svojich námestiach počas decembra viac ako dvadsať oficiálnych trhov.

Vianočné trhy vo Viedni patria medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie | Foto: Michal Psota

Vianočné trhy na Slovensku. Niektorí obchodníci ledva zarobia na prenájom stánku!

Na viedenských trhoch si určite nezabudnite pripiť tradičným rakúskym punčom. Piatky, soboty a nedele zasa spríjemňujú medzinárodné spevácke zbory, ktoré prinášajú vianočnú atmosféru v podobe kolied.

Rozprávkové Vianoce v Košiciach obohatí nová výzdoba, vystúpi 1100 účinkujúcich

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte