Pohoda 2018 tasí vysoké karty. Ktoré esá pribudli na budúcoročný zoznam hudobníkov?

Pohoda festival privíta 5. až 7. júla v Trenčíne na letisku dvoch umelcov z amerického Detroitu

zdroj : TASR

Pohoda festival privíta 5. až 7. júla v Trenčíne na letisku dvoch umelcov z amerického Detroitu. Obaja opisujú ťažké podmienky ľudí žijúcich na periférii veľkomesta, chudoba, drogy, protest proti establishmentu. Kým kariéru jedného pribrzdilo väzenie, úspech toho druhého sa dostavil až po troch desaťročiach.

Jedna z najpozoruhodnejších postáv súčasného rapu Danny Brown a hrdina oscarového príbehu Searching for Sugar Man Rodriguez sú ďalšími skvelými menami v line-upe Pohody 2018. A pridala sa k nim aj vychádzajúca hviezda súčasnej britskej gitarovej scény Blossoms.

Rodriguezov pesničkársky talent prirovnávali k Bobovi Dylanovi, no napriek tomu sa jeho albumy v USA takmer vôbec nepredávali. Uznanie nielen doma mu priniesol dokumentárny film švédskeho režiséra Malika Bendjelloula Searching for Sugar Man, ktorý získal Oscara i cenu BAFTA.

Následne vystúpil v najznámejších amerických talkshow Late Show with David Letterman, The Tonight Show with Jay Leno i v britskej Later… with Jools Holland a predstavil sa na festivaloch ako Glastonbury, Sasquatch či Montreux Jazz. Jeho piesne prerábajú najslávnejšie kapely, objavujú sa vo filmoch a počúva ich už generácia jeho vnúčat. Jeden z najlepších pesničkárov z konca éry hippies sa napokon dočkal zaslúženého uznania.

Sklad, lešenie a potom vrchol britskej hitparády

Danny Brown po rozchode rodičov predával drogy, skončil za mrežami, no po prepustení sa začal naplno venovať detskému snu stať sa raperom. Ciele zjavne napĺňa mimoriadne úspešne. Podľa Metro Times bol umelcom roka 2013, na jeho albumoch mu hosťovali Eminem či Kendrick Lamar. Muž protikladov, detroitský raper v rifliach s vysoko posadeným hlasom, zvukovo inšpirovaný kapelami Joy Divison a Talking Heads.

Všetci členovia kapely Blossoms sa narodili v tej istej pôrodnici, vyrastali v okruhu dvoch kilometrov a z lešenárskeho skladu basákovho dedka to dotiahli na vrchol britskej hitparády. Blossoms získali za svoj rovnomenný debut nominácie na Mercury prize, NME a Brit Awards. Ovládli aj koncoročnú britskú hitparádu predajnosti albumov debutantov roka, keď za sebou nechali bývalého člena One Direction Zayna Malika či Jacka Garrata.

Toto leto si zahrali na festivaloch Glastonbury, Coachella či Lollapalooza a o pol roka sa predstavia aj na 22. ročníku festivalu Pohoda.

Účasť už potvrdili The Chemical Brothers, St. Vincent, Ziggy Marley, SOJA, Aurora, Little Dragon, Fink, Calexico, El Gusto, La Femme, This Is The Kit, Reykjavíkurdaetur, Zeal & Ardor, Mitch & Mitch aj Rebel Babel.

Môže vás zaujímať

Nezabudnuteľné výroky politikov môžete mať každý deň rovno pod nosom