Jednou vetou

Pravoslávna cirkev na Slovensku zapíše medzi svätých kňaza S. Nasadila

Ilustračné foto

pixabay.com

Pravoslávna cirkev na Slovensku zapíše medzi svätých pravoslávnej cirkvi kňaza Stanislava Nasadila, ktorý bol v roku 1941 umučený v koncentračnom tábore Gospič v Chorvátsku. Obrad sa uskutoční počas svätej liturgie v pravoslávnom Katedrálnom chráme Usnutia Presvätej Bohorodičky a sv. Jána Milostivého v Košiciach v nedeľu 9. júna o 9.30 h. Informoval tajomník tlačového odboru Úradu Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Peter Soroka.

Bohoslužbám bude predsedať Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska, s ktorým budú slúžiť viacerí biskupi zo Srbska, Poľska, Česka, Chorvátska a Argentíny. Na slávnosti sa zúčastní aj pravnuk umučeného kňaza Stanislava, mních Paisij z monastiera Kovilj neďaleko Nového Sadu v Srbsku.

Podľa Soroku sa po svätej liturgii uskutoční kanonizačný akt, kde sa všetci prítomní biskupi, kňazi a veriaci podpíšu pod text kanonizačného dokumentu. V predvečer slávnosti v sobotu 8. júna o 15.00 h sa bude v košickej pravoslávnej katedrále konať večerná bohoslužba s prednáškami o zobrazovaní novodobých svätých na pravoslávnych ikonách a o živote otca Stanislava Nasadila.

Od nedele sa začína Národný týždeň charity

Stanislav Nasadil sa narodil 20. októbra 1907 v Lošticiach na Morave. Študoval pravoslávnu teológiu v Juhoslávii (1923 – 1928). Ako pravoslávny kňaz slúžil v Ličkej Jesenici v dnešnom Chorvátsku. Počas druhej svetovej vojny sa spolu s tisíckami pravoslávnych Srbov, ale aj Rómov, Židov a chorvátskych antifašistov stal obeťou ustašovského fašistického režimu. Aj napriek zastrašovaniu odmietol opustiť svojich veriacich a vrátiť sa do Protektorátu Čechy a Morava alebo odísť do Srbska. So svojím nadriadeným biskupom Savom Trlajičom bol zajatý a mučený a neskôr zabitý v koncentračnom tábore v Gospiči. Jeho telo bolo hodené do spoločného hrobu v Šaranovej jame v Jadovne. V pravoslávnom cirkevnom kalendári sa pamiatka sv. Stanislava Nasadila bude pripomínať 20. júna, keď bol odvlečený do koncentračného tábora.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte