Jednou vetou

Pred čím varuje Bono z U2? Možno budete prekvapení jeho aktivitami

Bono - frontman írskej hudobnej skupiny U2

Foto: TASR/AP

Frotman írskej rockovej kapely U2 je okrem talentovaného speváha aj aktivistom. Pred stovkami ľudí z OSN predniesol varovanie, že OSN a iné medzinárodné inštitúcie vrátane EÚ a NATO čelia hrozbe

Írsky rockový hudobník Bono v pondelok varoval, že OSN a iné medzinárodné inštitúcie vrátane EÚ a NATO čelia hrozbe a štáty musia spolupracovať na zabezpečení ich ďalšej existencie.

Bono, spevák skupiny U2 a aktivista, predniesol tento prejav pred niekoľkými stovkami diplomatov a úradníkov OSN v rámci podujatia, kde sa spustil proces kandidatúry Írska na miesto vo vplyvnej Bezpečnostnej rade OSN pre roky 2021-22.

Mohlo by vás zaujímať: Toto by ste na Bena Stillera netipovali…

Hoci Bono, vlastným menom Paul Hewson, nemenoval konkrétnu krajinu, zodpovednú za ohrozenie globálnych inštitúcií počas týchto „ťažkých časov“, jeho slová boli podľa agentúry AP zjavne určené americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý kritizuje obe zmienené inštitúcie.

Trump tiež odstúpil od parížskej klimatickej dohody, z ktorej spevák citoval, pričom sa sústredil na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO).

Pri zmienke o OSN írsky spevák povedal: „Som rád, že existuje, a poviem vám, že to neberiem ako samozrejmosť. Žijeme totiž v časoch, keď sa inštitúcie ako OSN, dôležité pre ľudský rozvoj, ocitajú v ohrození“. Podľa neho čelí hrozbám aj skupina G7.

Zo speváčky sa stala členka Kaledónskej univerzity

Írska vláda pozvala na nedeľu večer veľvyslancov z ďalších 192 členských krajín OSN na koncert U2, ktorý sa konal v newyorskej hale Madison Square Garden ako súčasť spustenia kampane na za kandidatúru Írska na kreslo v BR OSN.
Predpokladá sa, že Írsko bude o dve kreslá rezervované pre západné krajiny v BR OSN súperiť s Kanadou a Nórskom. Voľba sa bude konať v júni 2020.

Môže vás zaujímať

Dosť bolo jedenia a leňošenia. Cvičenie ako novoročné predsavzatie funguje takto