Jednou vetou

Predpremiéru Polanského filmu J’accuse prekazila skupina feministiek

Roman Polanski

TASR

Skupina feministiek prekazila v utorok večer v Paríži premietanie nového filmu režiséra Romana Polanského uvádzaného do kín pod názvom J'accuse (Žalujem). Dôvodom ich protestu bolo najnovšie obvinenie zo znásilnenia, ktoré voči Polanskému vzniesla minulý týždeň francúzska herečka a fotografka Valentine Monnierová. Informoval o tom v stredu denník Le Parisien.

V dôsledku obvinenia z činu, ktorý sa mal stať v roku 1975, bola prerušená propagácia najnovšieho Polanského filmu, ale jeho uvedenie v predpremiére a premiére zrušené nebolo. Aj na utorok večer bolo naplánovaných niekoľko predstavení, a to najmä v kinách na triede Champs-Élysées, ako aj v kine Champo v piatom parížskom obvode, ktoré však prekazila skupina feministiek a ich prívržencov.

VIDEO: Slovenský film Ostrým nožom ocenili na festivale Cottbus v Nemecku

Aktivisti zabránili divákom a hosťom vo vstupe do premietacej sály, pričom vykrikovali, že kiná a diváci sú spoluvinníkmi Polanského. Odpálili aj niekoľko dymovníc. V tejto situácii sa vedenie kina rozhodlo zrušiť filmové predstavenie, po ktorom sa mala uskutočniť aj diskusia s hercom Louisom Garrelom stvárňujúcim jednu z hlavných postáv.

Časť z 200 divákov, ktorí prišli do kina, vyjadrila nespokojnosť so zrušením premietania i akciou feministiek, pričom skandovali „Chceme film!“. Jeden z divákov pre Le Parisien povedal, že ako občan má právo vybrať si filmy, ktoré chce vidieť.

Režiséra Polanského obvinila zo znásilnenia ďalšia žena

Valentine Monnierová minulý týždeň v rozhovore pre denník Le Parisien uviedla, že v roku 1975 bola na lyžovačke vo Švajčiarsku, pričom bývala v Polanského chate, kde na ňu jedného večera zaútočil a znásilnil ju. Monnierová sa s týmto zážitkom v uplynulých 44 rokoch zverila len niekoľkým najbližším ľuďom. Trestné oznámenie na Polanského vtedy nepodala.

Polanského advokát Hervé Témime uviedol, že jeho mandant obvinenia Monnierovej zo znásilnenia odmieta. Rovnako v minulosti odmietol aj obvinenia zo znásilnenia, ktoré voči nemu vzniesli tri iné ženy: britská herečka Charlotte Lewisová, jej kolegyňa z Nemecka Renate Langerová a žena identifikovaná ako Robin.

Môže vás zaujímať

Cmoríkova skladba bude motivovať paralympionikov SR v Tokiu