Jednou vetou

Prehnali ste to s alkoholom? Toto vám pomôže prežiť ráno

Prehnali ste to pri oslavách nového roka s alkoholom? Pomôžeme Vám

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Či už počas vianočných sviatkov, alebo pri oslavách Silvestra a Nového roka, môžete po intenzívnom večeri pri poháriku (jednom, dvoch, troch, atď.) zažiť ešte intenzívnejšie ráno. Samozrejme, v negatívnom slova zmysle. Čo vás zachráni?

VIDEO: Takto sme sa kedysi zabávali a čakali na príchod nového roka

Na začiatok máme pre vás zlú správu. Neexistuje žiaden všeliek, ktorý by stačilo ráno vypiť a cítili by ste sa ako znovuzrodení. Spôsob, akým sa alkohol odbúrava v pečeni z krvi nemožno urýchliť. A keď sa raz etanol premení prácou pečeňových enzýmov na acetaldehyd, o takzvanú opicu, kocovinu, či pľušť máte postarané.

FOTO: Nakupovali do poslednej chvíle alebo si len tak posedeli na kávičke

Z týchto informácií jednoznačné vyplýva, že ak ste sa na záver roka vybavili kartónom rôznych „vyprošťovákov“, vitamínov a zaručených liekov na opicu, peniaze ste pravdepodobne vyhodili zbytočne. Ak teda nepočítame s placebo efektom.

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Už nikdy! Foto: Pixabay.com

MOTO: Aký bol rok 2018? Automobilové vychytávky, novinky i facelifty

Čo robiť?

Keď už viete, čo vám nepomôže, isto sa pýtate, čo vlastne zaberie. Takých vecí a činností je niekoľko. Ich zmyslom je v podstate prečkať najťažšie chvíle s čo najmenším utrpením, respektíve pokiaľ to bude možné umenšiť príznaky opice.

5. Spánok

Základnou metódou, ako prečkať opicu, je tvrdo zaspať. Rozumieme, že nie každý deň po ťažkej noci máte voľný, preto ak viete, že sa ráno nevyhnete povinnostiam doma či v práci, radšej si dopredu dobre rozmyslite, koľko toho popijete.

Minerálky, či voda z vodovodu? Takéto majú benefity a riziká!

Chrápu. Foto: Pixabay.com

Marpo vs. Rytmus: Poriadny zápas alebo marketingový ťah?

4. Tekutiny

Ak by ste nedajbože dostali v opitom stave do nemocnice, jedna z prvých vecí, ktoré by s vami urobili, je, že by vás napojili na infúziu. Hydratácia je dobrý spôsob, ako potlačiť nepríjemné príznaky po alkoholickom excese.

Urobte si sviatočnú diskotéku: Najväčšie vianočné hity. Je medzi nimi aj ten Váš?

Neplatí to iba v nemocnici, ale aj doma. A ak zrovna nemáte po ruke infúzku, stačí vypiť čistú vodu, pomarančový džús, prípadne priamo rehydratačný nápoj s potrebnými minerálmi.

Mýty a fakty o alkohole. Už jeden pohárik môže narobiť obrovské problémy

Čo sa týka kávy, radšej ju nepite na vedrá, ako to niektorí ľudia s opicou zvyknutú robiť. Dobre vieme, že kofeín dehydratuje, a to je to posledné, čo v danej chvíli potrebujete. Kávu teda skúste obmedziť na nevyhnutné ranné minimum.

Bolieva Vás hlava? V týchto prípadoch radšej navštívte lekára

Kto tie raňajky urobí? Foto: Pixabay.com

Aj politici sú len ľudia. Aké majú plány a čo nezvládli?

3. Jedlo

Ak vám to žalúdok dovolí, skúste niečo zjesť. Najlepšie jedlá bohaté na minerály a proteíny. Začnite suchármi, potom prejdite na banán, prípadne iné druhy ovocia. Ideálna môže byť napríklad domáca slepačia polievka. Ak vám ju má kto uvariť.

2. Sprcha

Neobjavili sme Ameriku, ale predsa len to treba povedať. Vlažná sprcha, ktorá aj človeka bez opice prebudí a naštartuje do nového dňa, môže priniesť vytúženú úľavu.

Vianoce môžu byť nápor na psychiku, najmä ak im predchádza stres

Osviežujúca. Foto: Pixabay.com

Prejedli ste sa a páli vás záha? Vyskúšajte tieto babské rady

1. Vyhýbajte sa liekom proti bolesti

Stojí za zmienku, že mnohé lieky proti bolesti, ktoré bežne používame, sa odbúravajú v pečeni. Napríklad tie s obsahom paracetamolu. Za nepriaznivých okolností, kedy sú vaše pečeňové enzýmy stále zamestnané odbúravaním alkoholu, môžu lieky ako paracetamol narobiť viac škody ako úžitku.

Aj kúsok pozornosti môže zachrániť život! Takto odhalíte depresiu

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte