Jednou vetou

Prejedli ste sa a páli vás záha? Vyskúšajte tieto babské rady

Máme pre Vás rady, čo robiť ak ste sa cez Vianoce prejedli

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Nebudeme si klamať, Vianoce a oslavy Nového roka na Slovensku sú nielen sviatkami pokoja, radosti a rodinnej pohody, ale aj oslavou dobrého jedla. Kapor, zemiakový šalát, kapustnica, ale aj hubová polievka, vyprážané rezne a nepočetné množstvo rôznych druhov koláčov. Poradíme vám, čo robiť, ak to s vianočnými dobrotami „náhodou“ preženiete!

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Je doslova neľudské nútiť človeka vybrať si, na ktorom typicky vianočnom jedle si pochutí. Problém je, že keď majonézový šalát zajeme kyslou kapustou, pomedzi to do úst natlačíme zo desať medových oblátok a kde tu zapijeme vaječným likérom, v našom žalúdku nastane hotová Fukushima.

FOTO: Nakupovali do poslednej chvíle alebo si len tak posedeli na kávičke

Ak aj vaša štedrá večera rovno neskončí dramatickou bodkou na toalete, môžete zažívať veľmi nepríjemné pocity. Väčšinou stačí, ak si uvoľníte opasok, prípadne rifle vymeníte za komfortnejšie tepláky.

Exkluzívne: Video z vianočného fotenia Heringhovej s deťmi. To bola zábava!

Tento osvedčený trik však nezaberie vždy. Niekedy sa jednoducho budete musieť s preplneným tráviacim traktom popasovať sofistikovanejšie.

Čo nesmie chýbať na vašom vianočnom stole? Foto: Pixabay.com

Kalendáre, vence a štyri nedele. Poznáte význam známych adventných tradícií?

Prejedol som sa! Čo teraz?

Neskúšajte jedlo spláchnuť čistou vodou. Zbytočne by ste riskovali, že svoj žalúdok natlakujete do bodu, z ktorého už niet návratu. Radšej pomaly popíjajte kávu (ak máte osvedčené, že káva naštartuje vaše tráviace ústrojenstvo), alebo ešte lepšie mätový čaj, ktorý uvoľňuje hladké svalstvo pažeráka, žalúdka a čriev.

MOTO: Aký bol rok 2018? Automobilové vychytávky, novinky i facelifty

Ďalšia rada nad zlato je, že akokoľvek vás budú plný žalúdok a spokojná únava hnať do postele, radšej postojte. Gravitácia je v tejto krízovej situácii vašou kamarátkou a pomôže žalúdku pretlačiť kapra s kapustou do čriev, kde budú mať väčší výbeh.

Ktorý olej je pre vaše telo najzdravší? Poradíme, ako si zdravo vybrať

Ryba, či rezeň? Foto: Pixabay.com

Aj politici sú len ľudia. Aké majú plány a čo nezvládli?

Polhodinu potom, čo dojete, už môžete vyjsť von na opatrnú prechádzku. Hodinu po jedle vám môže prospieť aj mierna rozcvička. Po dvoch, troch hodinách sa už budete cítiť omnoho lepšie a môžete pokojne zaliezť pod periny.

Pálenie záhy – nepriateľ gurmánov

Po určitých druhoch jedla, prípadne, keď to s jedlom preženieme, sa mnohým z nás stáva nepríjemná vec. Dolný pažerákový zvierač si nedobre urobí svoju robotu a prepúšťa žalúdočné kyseliny do vyšších poschodí tráviaceho traktu. To sa prejavuje nepríjemným pálením až bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá môže vyžarovať do okolia a spôsobovať hotové peripetie.

Tipy na chutné jedla s polovičným množstvom kalórií. Vyskúšajte zdravé chute

Platí, že obézni ľudia, fajčiari, ale napríklad aj tehotné ženy častejšie bojujú s pálením záhy. Rovnako sa tento problém často vyskytuje u osôb s tzv. „hiatovou herniou“. Ich žalúdok je oproti norme posunutý o čosi vyššie.

Základ je vyhýbať sa jedlám, o ktorých viete, že u vás vyvolávajú pálenie záhy. Ak to nejde, prejdite na plán B. Ten zahŕňa nasledujúcich desať vecí, ktoré môžu pálenie záhy zmierniť:

Pripomeňte si najdôležitejšie udalosti roku 2018

Ešte horúce. Foto: Pixabay.com

Začínajú výpredaje. Na čo si dať najviac pozor v obchodoch?

Neležte, oblečte si voľné oblečenie, postavte sa a vyrovnajte sa. Vypite sódu bikarbónu rozriedenú v pohári vody. Zjedzte zázvor. Vyhľadajte jedlá, či čaje s obsahom sladkého drievka. Upite si jablčného octu, žujte žuvačku, nefajčite a, ak žiadna z predchádzajúcich možností nezabrala, kúpte si v lekárni takzvané antacídum.

TIP: Vyrobte si originálnu bonboniéru a sladké prekvapenia na sviatočný stôl

Opakované a časté pálenie záhy môže viesť k vážnym zdravotným následkom. Ak sa s týmto problémom trápite, vyhľadajte pomoc lekára.

Kúsok zázvoru môže zmierniť pálenie záhy. Foto: Pixabay.com

Hviezdy spomínajú: Aké sú ich najkrajšie Vianoce?

Dobrú chuť!

Jesť s mierou je stále najlepší recept, ako sa vyhnúť sviatočným žalúdočným a črevným problémom. Ak by sa vám to predsa len nepodarilo, teraz už viete, čo robiť. Dobrú chuť!

Urobte si sviatočnú diskotéku: Najväčšie vianočné hity. Je medzi nimi aj ten Váš?

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte