Jednou vetou

Prešovská skupina Komajota vydáva nový album!

Komajota

foto: TASR

Prešovská skupina Komajota pracovala posledný rok na koncepčnom príbehovom albume Potrubis, ktorý vydá na USB kľúči v exkluzívnom knižnom balení. Obsahovať bude texty piesní a ilustrácie od výtvarníčky Márie Čorejovej. K dispozícii bude iba limitovaná zberateľská edícia v počte 100 kusov, k čomu kapela spustila predpredaj na svojej webovej stránke a vynecháva tým klasickú distribúciu cez kamenné predajne. Svojím priaznivcom ponúka v ucelenom videu ukážky nielen všetkých 15 skladieb, ale aj ilustrácie, ktoré ich vystihujú.

Na začiatku bol scenár a texty, ktoré dodal Michal Baláž. K nim Komajota skomponovala hudbu a postupne ako pesničky vznikali, vytvárala k nim Mária Čorejová ilustrácie. Nakoľko ide o ucelený príbeh, zohrávajú texty, hudba a grafika významnú úlohu.

Na albume sa pracovalo ľahšie

„Potrubis je temný hudobný triler o láske, smrti a terorizme. Je to dystopický konceptuálny album, ktorý rozoberá témy nebezpečia konzumu a akejkoľvek totality či systému, ktorý vedie k strate alebo obmedzeniu slobody, identity a základných ľudských práv. Sú to témy vysoko aktuálne a univerzálne,“ približuje novinku scenárista a textár Michal Baláž.

Prečítajte si tiež: Festival Dni starej hudby 2018 ponúkne osem koncertov

Keďže kapela dostala k dispozícii scenár a všetky texty, pracovalo sa jej na tomto albume ľahšie ako na predchádzajúcich. Spevák Martin Husovský tiež vyzdvihol samotný koncept albumu, ktorý ponúka príbeh so všetkým, čo k tomu patrí a to sa pretavilo aj do hudby, ktorú skomponovali. Má to úvod, vývoj, prekvapenia a plynie, akoby ste pozerali napínavý film.

Novinka prekvapí poslucháčov

„Mišo Baláž nám poslal scenár o príbehu človeka, ktorý príde o všetko a v momente, kedy nemá čo stratiť, zostupuje do podsvetia. Stretáva tajnú organizáciu, niečo medzi teroristickou bunkou a fanatickou sektou. Spoznáva odvrátenú tvár sveta, v ktorom žil. Keď je vmanipulovaný do príprav teroristického útoku na banku, kde pracoval, rozhodne sa konať, aby zachránil to posledné, čo mu ešte ostalo,“ dodáva Husovský.

Tip na čítanie: Milujete tvrdú hudbu? Tešte sa – táto kapela sa teší na Slovensko!

Novinka podľa očakávaní hudobníkov z kapely prekvapí poslucháčov, pretože prichádza s nie úplne pesničkárskymi kusmi. „Aj hudba nie je najjednoduchšia, ale veľmi sa z toho tešíme, pretože kapela sa vyvíja a užili sme si to. Najmä prítomnosť živého sláčikového telesa, ktoré sme mali možnosť natočiť. Takisto sme nahrávali sitár, trúbky, dali sme pesničkám naozaj kvetnaté aranže,“ spomína Martin Husovský na chvíle v štúdiu.

Diera, Laura, Prázdniny, Nemí, Imunita, Mikroorganizmy, Polnoc, Drink, Podzemie, Bunka, Systém, Armáda, Aura, Peklo, Uprostred – to sú názvy skladieb, ktoré vytvorili príbeh s názvom Potrubis. Kapela ho ponúka na svojej stránke www.komajota.sk a v týchto dňoch sa rozhoduje, či bude nasledovať samostatný singel.

TASR informoval PR manažér kapely Edo Kopček.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte