Jednou vetou

Prevratný liek proti chrípke alebo predčasná radosť?

Japonci testujú liek proti chrípke, ktorý ju zničí za jediný deň! Firma Shionogi, ktorá ho vyvinula, by ho chcela dostať na trh už tento rok v marci. Zatiaľ však iba v Japonsku.

V súčasnosti je jednou z možností, ako sa chrániť proti chrípke, očkovanie! No len málo Slovákov túto možnosť využíva napriek tomu, že vakcíny preplácajú všetky zdravotné poisťovne. Väčšinou sa očkovanosť pohybuje na úrovni štyroch percent a to je málo. Európska únia chce docieliť 30 percent zaočkovaných z celkovej populácie.

Kedy sa dať očkovať?

Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november. Zdravotníci ho odporúčajú najmä tehotným ženám, malým deťom a starším osobám.

Chorých u lekárov tento týždeň  ubudlo. Chrípková epidémia však ešte posledné slovo nepovedala. Lekári nahlásili vyše 103-tisíc chorých. Chrípkové prázdniny malo 355 materských, základných a stredných škôl. Najviac chorých bolo v Trnavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva.

Okrem toho u nás „straší“ aj tzv.prasacia chrípka, nahlásených je 22 prípadov. Len minulý týždeň ju testy potvrdili v štyroch prípadoch.

Chrípku rozhodne nereba podceňovať.

Čísla hovoria za všetko. Každý rok podľa WHO ochorie na celom svete 10-15 percent populácie, až pätina z toho sú deti. Na závažnú formu ochorie 3 až 5 miliónov pacientov. Na následky ochorenia zomrie každý rok 250 000 až 500 000 ľudí.

 

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa