Jednou vetou

Pri boji s pandémiou pomáha aj slovenský superpočítač Aurel

Ilustračné foto

Foto: pixabay

Superpočítač pomáha pri projekte A-Spike, ktorý spoznáva štrukturálne údaje o spike glykoproteíne zabezpečujúcemu vniknutie vírusu do buniek

Superpočítač Aurel pomáha v boji s celosvetovou pandémiou spôsobenou novým koronavírusom. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková, Centrum spoločných činností SAV – Výpočtové stredisko poskytuje tento prvý slovenský superpočítač na pomoc pri projekte A-Spike, na ktorom pracuje Centrum experimentálnej medicíny SAV.

„Pandemické šírenie ochorenia spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 vytvorilo výzvy pre vedeckých pracovníkov z rôznych vedeckých odvetví a štruktúra spike glykoproteínu je jednou z nich. Tento proteín zabezpečuje vniknutie vírusu do buniek potenciálneho hostiteľa,“ priblížila vedúca projektu Magdaléna Májeková z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV.

Celistvé vedomosti o štruktúre tohto glykoproteínu sú podľa vedkyne kľúčové pre vývoj rôznych metód boja proti vírusu.

Májeková dodáva, že dostupné experimentálne údaje nezahŕňajú celú časť glykoproteínu. „Cieľom projektu A-Spike je získať štrukturálne údaje o glykoproteíne, ktoré môžu pomôcť pri vývoji nových metód v boji so SARS-CoV-2,“podotkla.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte