Príprava na Vianoce môže zaťažiť psychiku, samota počas sviatkov nie je riešenie

Rodina by mala byť na Vianoce spolu.

Foto: ilustračné, pixabay.com

Vianoce a príprava na ne môže podľa odborníkov zaťažiť psychiku. Treba si preto určiť priority a duševne sa na to pripraviť.

„Toto obdobie nie je o vyupratovanom dome či peniazoch,“ upozorňuje Liga za duševné zdravie (LDZ). Ľudia si majú odpočinúť a skontaktovať sa s tým dobrým v ich živote.

Ľudia by si podľa psychológov nemali robiť ani príliš veľké starosti s kúpou darčekov. „Nemusí ísť o nič drahé, cení sa i nápad, dôležité je posolstvo, ktoré v sebe obdarúvanie nesie,“ uvádza LDZ.

Psychológovia radia pripraviť sa na Vianoce v časovom predstihu, aby ich prežili bez zbytočného stresu. Vopred odporúčajú popremýšľať nad výzdobou, menu či programom.

Vianočné sviatky bežne vníma verejnosť ako radostné. Rodina sa stretáva a spoločne trávi čas. Niektorým však môžu priniesť i smútok, podľa odborníkov je to v poriadku.

„Ožívajú u nich pocity spojené so stratou niekoho, prebúdza sa nespracovaný smútok, úzkosť a neistota,“ vysvetľuje LDZ. Preto je dobré, ak človek s takýmito predpokladmi trávi Vianoce s blízkym, ktorý mu dopraje oddych a príjemné zážitky. Samota nie je v tomto prípade vhodným riešením.

Môže vás zaujímať

Vianočné nákupy. Pohľad na týchto pánov vám zlepší deň