Jednou vetou

Prvá pomoc rozhoduje medzi životom a smrťou. Viete ju podať?

Vedeli by ste poskytnúť prvú pomoc? Správne a rýchle rozhodnutie može zachrániť život

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Správne podaná prvá pomoc rozhoduje v kritických situáciách medzi životom a smrťou. Často sa sťažujeme, že záchrankám trvá pridlho, kým dorazia k postihnutému človeku. Neuvedomujeme si však, že sú to najmä prvé minúty, dávno predtým, než má sanitka šancu doraziť, v ktorých ide o veľa.

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Známy záchranár Viliam Dobiáš už dlhodobo upozorňuje, že len približne 5% Slovákov vie a chce podať prvú pomoc. Angažuje sa v projekte Krajina záchrancov, ktorého cieľom je naučiť obyvateľov Slovenska, ako sa zachovať v situácii, kedy prvá pomoc znamená záchranu života.

Psychické problémy si podľa odborníka musia všimnúť najbližší

„Počas svojej dlhoročnej záchranárskej praxe som sa stretol s mnohými prípadmi,“ vysvetľuje Dobiáš na webe Krajiny záchrancov, „keď nevedomosť, strach a neochota ľudí pripravili obete úrazov či nehôd o šancu na prežitie. Projekt Krajina záchrancov pre mňa znamená príležitosť ukázať širokej verejnosti, že najhoršie, čo môžete ako laik spraviť, je nespraviť nič.“

Najvyšší čas dať sa zaočkovať proti chrípke: Takto to funguje!

Základy

Toto musí každý z nás vedieť, ak sa ocitneme v krízovej situácii. Najprv treba zhodnotiť situáciu bez ohrozenia vlastného života – ak sa čosi stane nám, ďalším postihnutým už možno nebude mať kto pomôcť.

Ak vidíme človeka, ktorý utrpel úraz, je v šoku, nehýbe sa, prípadne má kŕče alebo prekonal vážne, urgentné ochorenie (napríklad infarkt, či mŕtvicu), musíme zistiť príznaky, zavolať pomoc (ľudí naokolo, ale aj telefonicky napr. na číslo 155, ak ide o výlučne zdravotné ťažkosti) a poskytnúť prvú pomoc.

Ako odohnať jesennú chrípku a nachladnutie. Máme tipy na posilnenie imunity

Defibrilátor, ktorý dnes nájdete na mnohých verejných miestach. Foto: Pixabay.com

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

Bezvedomie

Pri ľuďoch v bezvedomí je základ rozlíšiť, či má osoba pulz a či dýcha. Ak áno, dávame ju do známej stabilizovanej polohy a priebežne sledujeme, čakajúc na príchod sanitky.

Ak však človek nedýcha, dýcha len úsilnými, lapavými dychmi (tzv. gasping), prípadne nemá pulz, pristupujeme k bezodkladnej resuscitácii.

Dneska si pripomíname prvú pomoc. Témou svetového dňa prvej pomoci sú úsmevy

Postihnutý by mal ležať na rovnej podložke. V úvode mu uvoľníme dýchacie cesty záklonom hlavy. Jazyk nevyťahujeme!

Oživujeme ho tridsiatimi stlačeniami hrudníka do asi tretinovej hĺbky (zvyčajne 5-6 cm) rýchlosťou 100 stlačení za minútu, ktoré sú svižne nasledované dvoma vdychmi – pozorujeme, či sa pri vdychu nadvihuje hrudník postihnutého.

Pri neznámych osobách je možné vynechať dýchanie z úst do úst, aby sme neohrozili naše zdravie. Masáž srdca je však nevyhnutnosťou! Často sa obávame, že pri jej vykonávaní možno polámať rebrá postihnutého, lenže v situácii, kedy mu ide o život, sú zlomené rebrá len nepodstatnou nepríjemnosťou.

Sanitky bez lekárov zefektívnia systém, tvrdí Falck

U detí začíname piatimi úvodnými vdychmi a až následne pokračujeme typickou masážou srdca 30:2. Pamätajme, že aj nedokonalá prvá pomoc je lepšia, ako žiadna prvá pomoc!

SEPRP

Michal Kubovčík v spolupráci napríklad s Viliamom Dobiášom, ale aj mnohými ďalšími, vrátane rapera Separa vytvoril kurz takzvanej Sedliackej prvej pomoci.

Hravým a moderným spôsobom vysvetľuje, ako sa v rôznych situáciách zachovať, ako správne podať prvú pomoc a zachrániť život.

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte