Jednou vetou

Prvú veľkú rolu dostal ako 49-ročný. Funès rozosmieva aj po rokoch!

Louis de Funès čakal na slávu veľmi dlho

autorská koláž hlavne.sk, Pinterest, IMDB

Legendárny herec, ktorý rozosmieval ľudí naprieč kontinentami, jazykmi a generáciami. Prezývali ho „muž štyridsiatich tvárí za minútu“, bol workoholik a mimoriadne úspešný v tom, čo robil. Louis de Funès by oslávil 105 rokov.

Nenapodobiteľný český herec Bolek Polívka oslavuje 70 rokov

Narodil sa v tom istom roku, kedy v Európe vypukla Veľká vojna. Napriek tomu priniesol do sveta namiesto nenávisti a zloby presný opak – smiech. Zahral si vo viac ako 130 filmoch a vdýchol život stovke postáv na divadelných javiskách. Reč nie je samozrejme on nikom inom ako o najobľúbenejšom hercovi Francúzka – Louis de Funèsovi.

Káčer Donald ako nacista? Známa postavička oslávila 85 rokov

Láska, klavír a vojna

Mladého Louisa zaujímala skôr hudba než divadelné dosky. Učil sa hrať na klavíry. Neskôr, keď túto činnosť ovládal, hrával vo francúzskych podnikoch a zabával poslucháčov vtipnými grimasami. Ľudia v jeho okolí ho presviedčali, aby vyskúšal hereckú kariéru, ale Louis mal veľký strach z toho, že ho odmietnu. Neveril, že si nízky, vychudnutý a plešatejúci chlapík môže nájsť dobrú prácu vo filmovom priemysle. Minimálne nie na plátnach.

The Beatles: Film Yesterday je poklonou najplyvnejšej kapele všetkých čias

 

Neuveriteľný život Charlieho Chaplina – sklamal Hitlera aj Američanov

Počas druhej svetovej vojny pokračoval v štúdiu hry na klavíry. V hudobnej škole sa beznádejne zamiloval do sekretárky Jeanne Barthelémy de Maupassantovej, ktorá mu lásku šťastlivo opätovala. Hovorila o ňom ako o „mladíkovi, ktorý hral jazz ako Boh“.

Oskarový Rami Malek: Nenápadný chalan, v ktorom ožil Freddie Mercury

Pomaly ďalej zájdeš!

Funès sa v prvom filme objavil až v roku 1945. Mal 31 rokov a len zopár skúseností s vystúpeniami v divadle. Na plátne bol celých 40 sekúnd. Povedal dokopy dve vety. Napriek tomu na filmy nezanevrel. Objavil sa v ďalších osemdesiatich snímkach, všetko v malých úlohách. Čakal a hral najlepšie ako vedel. Dočkal sa. Konečne mu ponúkli prvú hlavnú úlohu.

Avengers: Endgame sa stal komerčne najúspešnejším filmom všetkých čias

 

FOTO: Ady Hajdu nahodil štramácky imidž. Vieme, čo je za tým!

Bol rok 1963 a Funès si zahral vo filme Pouic-Pouic režírovanom Jeanom Giraultom. Zlom bol na dosah. Štyridsaťdeväťročný herec dostal úlohu v medzinárodne úspešnej komédii Žandár zo Saint Tropez. Trpezlivosť priniesla Funèsovi nový život a nové príležitosti.

Filmové leto v Cinema City: 12 júlových noviniek, ktoré stoja za to. Vyberte si!

Nemožno zabudnúť na skvelú kooperáciu medzi Funèsom a ďalším legendárnym francúzskym hercom Andrém Bourvilom. Duo Funès-Bourvil zabávalo divákov až do roku 1970, kedy Bourvil nečakane zomrel. Rovnako významné sú filmy, v ktorých Funès stvárnil komisára Juveho a jeho peripetie s tajomným Fantômasom.

Paul McCartney píše muzikálovú adaptáciu filmu Život je krásny

Práca, práca, práca

Napriek tomu, aké extrovertné a energické postavy Funès hral, v osobnom živote bol skôr rezervovaný a tichý. Úpenlivo sa sústredil na prácu a vždy nasadil vysoké tempo. Stal sa rytierom francúzskej Légion d’honneur a žil v zámku Château de Clermont, ktorý zdedila jeho druhá manželka.

Samoa zakázala životopisný film o Eltonovi Johnovi pre homosexualitu

Vysoké pracovné nároky Funèsa dobehli. Trpel zdravotnými problémami a v roku 1983 zomrel na infarkt. Jeho odkaz, odkaz plný smiechu, humoru, ale aj nádeje, že trpezlivosť a dôsledná práca prinesú zaslúžený úspech však prežíva dodnes.

Klimatológ Lapin: Jún bol rekordne horúci, očakávame ďalšie otepľovanie klímy

Nezabudnuteľný v našich končinách je excelentný dabing, o ktorom sa tradovalo, že je vraj lepší ako originál. Francúzskemu hercovi prepožičal hlas nemenej známy a populárny český herec František Filipovský. Funés mal Filipovskému v minulosti poslať ďakovný list za to, ako ho svojím výkonom popularizuje. Dokonca sa začiatkom 80. rokov minulého storočia schyľovalo k stretnutiu týchto hereckých elít, avšak vyššia moc v Československu vtedy rozhodla, že sa tak nestane.

VIDEO: Dabing Louis de Funés s Františkom Filipovským

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte