Jednou vetou

Renovácia sídla princa Harryho a Meghan stála občanov 2,69 milióna eur

Vojvoda zo Sussexu princ Harry v sprievode svojej manželky, vojvodkyne zo Sussexu Meghan.

Foto: TASR/AP

Sídlo britského princa Harryho a jeho manželky Meghan zrenovovali za 2,4 milióna libier (2,69 milióna eur) z peňazí daňových poplatníkov. Ukázali to v utorok zverejnené dokumenty účtovníctva kráľovskej rodiny, o ktorých informovala tlačová agentúra AP.

Rezidenciu vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu neďaleko Windsorského zámku, nazývanú Frogmore Cottage, podrobili veľkým renovačným prácam, pričom doterajších päť nehnuteľností premenili naspäť na jedinú. Tá je domovom manželov a ich maličkého syna Archieho.

Meghan a Harrymu sa narodilo prvé dieťa

Počas polročnej rekonštrukcie urobili nové rozvody elektriny, plynu, vody a vykurovania a vymenili poškodené trámy a podlahy. Manželia zaplatili za príslušenstvo, nábytok a doplnky v stavbe z viktoriánskych čias pri Londýne.

Tieto údaje boli súčasťou zverejneného účtu kráľovskej rodiny, ktorý ukázal, že britskí daňoví poplatníci minuli v rokoch 2018-19 na monarchiu 67 miliónov libier (75 miliónov eur), čo je 41-percentný nárast oproti predchádzajúcemu finančnému roku.

„Na nehnuteľnosti sa nerobili žiadne renovačné práce niekoľko rokov a už bola určená na renováciu – v súlade s našou zodpovednosťou zachovávať obývané kráľovské paláce v dobrom stave,“ vyhlásil Michael Stevens, správca fondu Privy Purse (Súkromná peňaženka), ktorý má na starosti účtovníctvo kráľovstva.

„Stavba sa zmenila na jedinú rezidenciu a zastaraná infraštruktúra bola nahradená, aby sa zaručila dlhodobá budúcnosť tohto majetku,“ povedal Stevens.

Princ Harry dostal odškodné za narušenie súkromia

Skupina zameraná proti monarchii, nazývaná Republika, spochybnila výdavky a položila otázku, prečo sa na renováciu minulo toľko peňazí v čase, keď sú verejné služby pod finančným tlakom.

„Je obzvlášť drzé, že im umožnili takto sa ‚odtrhnúť‘, keď verejné služby potrebujú peniaze,“ uviedol hovorca skupiny Graham Smith.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte