Jednou vetou

Rezort obrany predstavil nový film Generál M. R.Štefánik – Osloboditeľ

Milan Rastislav Štefánik

foto: TASR

Minister obrany Peter Gajdoš uviedol v pondelok na pôde Vojenského historického múzea v Piešťanoch nový krátkometrážny film Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ. Je venovaný životu vojaka, vedca, politika M. R. Štefánika pri príležitosti 100. výročia jeho tragickej smrti a ďalších výročí s ním spojených. Autor scenára, riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslav Čaplovič v snímke priblížil Štefánika divákovi prostredníctvom jeho citátov.

„Veríme, že dokáže osloviť predovšetkým mladých ľudí, pretože je dôležité podporovať povedomie o vojenskej histórii našej krajiny,“ uviedol minister. Povedal, že sedem minút trvajúci film sa stane súčasťou podujatí ozbrojených síl, VHÚ i rezortných múzeí. Gajdoš dodal, že hrdinov potrebujeme aj v súčasnosti a verí, že Štefánik bude inšpiráciou pre nastupujúce generácie.

Musil: Štefánik bol naozaj zakladateľ Československa

„Chceme týmto filmom vzdať úctu M. R. Štefánikovi,“ uviedol Čaplovič. Film sa snažili tvorcovia robiť inovatívnymi prostriedkami. Pozostáva zo štyroch celkov, hovorí o živote Štefánika, o jeho vedeckom pôsobení, o vojne a o jeho smrti. „Veríme, že zvolaná minutáž je schopná upútať mladých,“ dodal.

Od 3. mája bude film k dispozícii všetkým záujemcom aj na www.youtube.com. Má anglické a francúzske titulky a minister Gajdoš v tejto súvislosti uviedol, že je pripravený ním obdarovať ministrov obrany Česka, Francúzska a Veľkej Británie pri príležitosti tohtoročnej spomienky na M. R. Štefánika.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií