Rozumejú mladí ľudia hodnote vody? Podľa druhého ročníka literárnej súťaže na Liptove áno

Ilustračná foto

TASR

Druhý ročník literárnej súťaže Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS) mal poskytnúť priestor na zamyslenie nad tým, čo pre ľudí a všetky formy života na Zemi znamená voda. Vyhodnotenie súťažného projektu pre študentov stredných škôl, osemročných gymnázií a odborných učilíšť v okrese Liptovský Mikuláš s názvom Voda ako súčasť každodenného života sa uskutočnilo v uplynulých dňoch.

Spisovateľka a zároveň predsedníčka poroty Dagmara Sarita Poliaková zhodnotila, že tento rok bola väčšina prác iná ako v prvom ročníku súťaže. „Študenti tému spracovali viac vo forme príbehov a za každým som videla človeka, ktorý vie narábať so slovom,“ vysvetlila.

Podľa nej bolo z prác cítiť, že študenti si uvedomujú, obrazne povedané, že voda má pamäť, pretože si pamätá, ako sa k nej ľudia správajú a vyjadrili to vo svojich prácach.

Porota sa rozhodla okrem troch cien udeliť aj štyri čestné uznania. Víťazkou sa stala Dominika Brotková zo Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej v Liptovskom Hrádku. Druhé miesto obsadila Eliška Kubešová zo Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši, tretí skončil Samuel Adamík z Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši.

„Situácia, ktorá je na Slovensku v súvislosti s pitnou vodou, nie je samozrejmá všade vo svete. Ľudia trpia jej nedostatkom v mnohých krajinách sveta,“ vyjadril sa generálny riaditeľ LVS Marián Lesanský a doplnil, že o to viac ho teší, že práve mladí ľudia sa zamýšľajú nad problematikou ochrany vody.

Môže vás zaujímať

Kňažko pokrstil svoju knihu symbolicky silnými slovami