RTVS ako druhého v ankete Najväčší Slovák predstaví Ľ. Štúra

Ľudovít Štúr

foto: TASR

RTVS ako druhého v ankete Najväčší Slovák predstaví Ľudovíta Štúra. V stredu 27. februára na Jednotke o 20.30 h odvysiela o tejto osobnosti dokument, následne od 21.00 h pôjde naživo odborná diskusia. Informovala o tom Silvia Turnerová zo sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

V dokumente, v ktorom bude národného buditeľa obhajovať Dušan Jamrich, diváci navštívia najznámejšie miesta životnej cesty Štúra. Dom v Uhrovci, kde sa v roku 1815 narodil. Múzeum národných rád, v ktorom spolu s Hurbanom a Hodžom vyhlásil nezávislosť slovenského národa od Uhorska a neposlušnosť maďarskej vláde. Prostredníctvom kamier diváci nazrú aj na Hodžovu faru v Liptovskom Mikuláši, navštívia Lýceum v Bratislave či Modru.

„Žijeme v slobodnom, samostatnom štáte. Používame náš národný jazyk. Sny, túžby Štúra – štúrovcov – sa naplnili. Oni sa toho nedožili. Vo svojich snahách boli porazení. Ale základy nášho dneška predpovedali a položili oni,“ uviedol Jamrich.

Rada RTVS zvolila svojho predsedu, stal na ním opäť Igor Gallo

Úlohy odborníkov sa v diskusii o Ľudovítovi Štúrovi zhostia Daniela Kodajová z Historického ústavu Slovenskej akadémii vied a Pavol Žigo, jazykovedec a profesor Katedry slovenského jazyka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

„Veľkosť Štúra je v novom myslení, ktoré vniesol do jazyka, národných dejín a viery, a ktoré sa stalo prelomom nášho národného života. Štúrovo uzákonenie spisovnej reči Slovákov vychádzalo z jej živej podoby, ktorou sa jej nositelia po stáročia dorozumievali, prejavovali ňou svoju radosť aj smútok, spievali si, mysleli v nej a aj sa ňou vyjadrovali. Touto podstatou slovenčiny ju povýšil na moderný európsky jazyk, v ktorom jeho generácia priniesla rozsiahle literárne dielo slovenských romantických básnikov a prozaikov,“ uviedol Žigo.

Budúci týždeň, v stredu 6. marca, odvysiela RTVS dokument a diskusiu venovanú Petrovi Saganovi. Jeho obhajcom bude Marcel Merčiak.

Môže vás zaujímať

Sám doma a roky bežia. Toto že sú známe hviezdy z vianočnej klasiky?