Jednou vetou

Rumunský film o masakre židov získal významné ocenenie

Z filmu Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari.

Foto: Repro foto csfd.cz

Slávnostným odovzdávaním cien sa v sobotu večer skončil 53. ročník tradičného medzinárodného filmového festivalu v západočeskom kúpeľnom meste Karlove Vary.

V hlavnej súťaži karlovarského festivalu zvíťazil koprodukčný film s českou účasťou „Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari“. Natočil ho rumunský režisér Radu Jude, ktorý zaň na záverečnom ceremoniáli v hoteli Thermal prevzal Krištáľový glóbus. Emotívny film približuje etnický masaker spáchaný rumunskou armádou na východnom fronte v roku 1941.

Slovinský režisér Olmo Omerzu, absolvent pražskej FAMU, vyhral cenu za réžiu za koprodukčnú drámu Všetko bude.

Čítajte viac: Fest Anča zaostrila na propagandu v animovanom filme

Český herec Jaromír Hanzlík si z rúk prezidenta festivalu Jiřího Bartošku prevzal cenu za umelecký prínos k českej kinematografii.

Cenu prezidenta karlovarského festivalu dostal britský herec Robert Pattinson. Pattinson je známy predovšetkým z upírskej filmovej ságy Súmrak, cenu ale dostal za „výraznú spoluprácu na zásadných snímkach súčasných režisérskych veličín autorského filmu“.

Za najlepšiu herečku porota zvolila Mercedes Moranovú z Argentíny za výkon vo filme Cesta do Florianopolis, ktorý získal aj Veľkú cenu poroty. Film sleduje brazílsku dovolenku manželov po rozchode, ktorí napriek tomu vezmú svojich dospievajúcich potomkov na spoločný výlet. Režisérka Ana Katzová svoj príbeh opisuje ako „liečebnú plavbu“, ktorá môže zahojiť rany a obnoviť sny.

Prečítajte si tiež: Zika chystá film o Lustigovi, ktorý dvakrát predal Eiffelovku

Medzi mužmi bol ako najlepší herec ocenený Izraelčan Moše Folkenflik za film Geul, ktorý skúma, ako sa znáša židovská viera s rockovou muzikou. V snahe zarobiť na liečbu svojej dcéry obnoví otec kapelu, ktorú opustil, keď prijal chasidské pravidlá. „Hľadáme spôsob, ako skombinovať protiklady, náboženstva a umenia,“ povedal jeden z režisérov Josi Madmoni, ktorý vo Varoch vyhral pred siedmimi rokmi s filmom Reštaurátor.

Ukrajinský režisér Vitalij Manskij získal cenu za najlepší dokument, porota mu ju udelila za film Svedkovia Putinovi.

Divácku cenu denníka Právo získal oscarový film režiséra Barryho Levinsona z roku 1988 Rain Man.

Môže vás zaujímať

Dosť bolo jedenia a leňošenia. Cvičenie ako novoročné predsavzatie funguje takto