Ružomberčania na Štefana športovali, beh ulicami mesta zvládli aj deti

Mesto Ružomberok

zdroj: TASR

Viac ako 250 športových nadšencov všetkých vekových kategórií sa v utorok napoludnie stretlo pred Ružomberským hotelom Kultúra, aby absolvovali v poradí druhý ročník Štefanského behu. Na sviatočných pretekoch sa zúčastnili dospelí i deti, okruh odbehli dokonca aj hasiči v plnom výstroji.

„Minulý rok sa toto podujatie stretlo s veľmi dobrou účasťou a najmä atmosférou, vnímame to ako trochu oddychové a trochu aj vianočné podujatie,“ vysvetlil pre TASR jeden z organizátorov behu Patrik Ľupták. Počet prihlásených účastníkov podľa neho každoročne stúpa, vlani prišlo približne 160 pretekárov, tento rok sa podujatie teší ešte väčšiemu záujmu.

O 12.00 h odštartovali detské kategórie behu, krátko po 13.00 h sa už bežala päťkilometrová hobby kategória aj hlavný okruh v dĺžke desať kilometrov.  „Povedal by som, že okruh nie je úplne jednoduchý, lebo je tam jedno väčšie prevýšenie, ale v konečnom dôsledku ide o mestské preteky, takže sú tam zákruty, mierne prevýšenia a zbehy,“ zhodnotil trať člen organizačného tímu Ľuboslav Palguta.

Prvý ročník Štefanského behu sa uskutočnil minulý rok. „Nakoľko sme partia športovcov, po vianočných sviatkoch každému z nás chýbal nejaký pohyb. Preto sme sa rozhodli zorganizovať tento sviatočný beh ako takú pomyselnú rozlúčku s bežeckou sezónou,“ uviedol Ľupták.

Štefanský beh priamo ulicami mesta!

Ďalej prezradil, že postupne začali usporadúvať ďalšie podujatia podobného charakteru, napríklad Horský beh vrcholom Sidorova či Hrabovský triatlon. Spolu s priateľmi prednedávnom založili Občianske združenie (OZ) Ružomberok v pohybe, ktorého zámerom je pritiahnuť k športu čo najviac ľudí.

Podľa Ľuptáka je príroda na Liptove doslova predurčená pre šport. Preto členovia OZ pripravujú viacero bežeckých akcií a každá z nich je niečím špecifická. „To isté sa dá povedať aj o Štefanskom behu, pretože málokde sa beží priamo ulicami mesta,“ dodal.

Na budúci rok pripravujú členovia OZ Ružomberskú bežeckú ligu, kde jedným z pretekov bude aj ďalší ročník Štefanského behu. „Celkovo nás čaká desať pretekov,“ spresnil Palguta.

Podujatie má okrem športovej náplne aj svoj benefičný charakter. Časť výťažku zo štartovného je venovaná mladým športovcom, ktorí sú v sociálnej alebo hmotnej núdzi. „Spoločne s učiteľmi sme identifikovali z každej školy niekoľko detí, ktoré budú obdarované športovými potrebami. Tie im pomôžu venovať sa kvalitnejšie športu, v ktorom vynikajú,“ uzavrel Ľupták.

Môže vás zaujímať

Kňažko pokrstil svoju knihu symbolicky silnými slovami