Jednou vetou

Saudskoarabská sonda Amal úspešne vyštartovala na let k Marsu

Sonda Amal na palube japonskej rakety H-IIA.

Foto: AP

Saudskoarabská sonda v pondelok úspešne vyštartovala z odľahlého japonského ostrova Tanegašima na sedemmesačnú cestu k Marsu. Sonda by sa mala k červenej planéte dostať vo februári 2021.

Sonda Amal (v preklade nádej, pozn. red) zo Spojených arabských emirátov vyštartovala v pondelok o 6:58 miestneho času (v nedeľu o 23:58 stredoeurópskeho letného času) na palube japonskej rakety H-IIA. Spoločnosť Mitsubishi Heavy Industries, ktorá raketu poskytla, neskôr potvrdila, že sonda sa úspešne oddelila a je na ceste k červenej planéte.

Štart prvej arabskej misie na Mars bol pôvodne naplánovaný na minulú stredu, ale v dôsledku nepriaznivého počasia ho dvakrát odložili.

Sonda Amal by sa mala dostať k Marsu vo februári 2021. Okolo Červenej planéty by mala obiehať najmenej dva roky. Sonda je vybavená tromi typmi senzorov, ktoré budú po prvý raz merať komplexné zloženie atmosféry Marsu počas rôznych období.

Spojené arabské emiráty, ktoré sú v oblasti vesmírneho vývoja v podstate nováčikom, dosiaľ úspešne vyslali do vesmíru tri pozorovacie družice. Žiadne z ich zariadení však zatiaľ nešlo za orbitu Zeme.

V nadchádzajúcich dňoch by mali vyštartovať aj ďalšie dve misie na Mars – americká a čínska. Japonsko si na rok 2024 naplánovalo misiu na mesiac tejto planéty.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte