Jednou vetou

SAV pripravuje diskusie v divadle, verejnosti chce príblížiť vedu cez umienie

Ilustračné foto

TASR

Prepojiť vedu a umenie je cieľom nového projektu Slovenskej akadémie vied (SAV) a Divadelného ústavu, ktorý odštartuje diskusným večerom na tému "Rôzne pohľady na Mendelejevovu periodickú sústavu prvkov a využitie prvkov v umení". Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

„Diváci sa počas večera dozvedia viac o hliníku ako vzácnej surovine pre klenotníkov, ale aj o arzéne, ktorým sa ešte aj v 19. storočí farbili šaty aj napriek tomu, že jeho jedovatosť bola dávno známa,“ priblížila Hucáková. Hosťom bude riaditeľka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV Tatiana Podolinská a jadrový fyzik Martin Venhart. Diskusia sa uskutoční 12. júna o 19.00 h.

Zlatú palmu si z Cannes odnáša juhokórejský film Parazit

Od projektu si SAV sľubuje zvýšenie záujmu o vedu. „Chceme chodiť medzi publikum a vysvetľovať, ako veľmi potrebujeme vede rozumieť v každodennom živote,“ uviedol predseda SAV Pavol Šajgalík. Riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete doplnila, že divadlo bolo vždy interdisciplinárne. „Divadlo a dráma často tematizujú vedecké poznatky a približujú ich takto smerom k divákovi,“ konštatovala.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte