Schaubmarov mlyn by sa rád pýšil novým sadom, nájde dosť prispievateľov?

Od 12. marca do 9. apríla možno prispieť na obnovu sadu pri historickom mlyne
Historický Schaubmarov mlyn je od 70. rokov 20. storočia súčasťou Slovenskej národnej galérie – okrem expozície o mlynárstve tu nájdete aj galériu výtvarného umenia. Areál tejto kultúrnej a technickej pamiatky sa podarilo zachovať ako pôvodnú vidiecku usadlosť, obklopenú dvorom a starým ovocným sadom.

V minulom roku sa začala revitalizácia areálu s cieľom premeny na zážitkové miesto a v tomto roku sa pokračuje obnovou ovocného sadu a jeho otvorením všetkým, ktorí chcú tráviť čas na čerstvom vzduchu. Od 12. marca bola vyhlásená zbierka Posaď sa(d) u nás!, v ktorej na prispievateľov čakajú krásne odmeny.

Obnova ovocného sadu znamená výsadbu 33 nových stromov a viac ako stovky ovocných a okrasných kríkov. Pri ich výbere sa tvorcovia riadili predstavou prirodzenej záhrady – ovocného sadu, ktorý pripomína detstvo u starých rodičov na dedine. Preto v sade nájdete napríklad duly, hrušky, višne či čerešne, moruše, ríbezle, maliny aj černice.

Zbytočnosi v novom sade nehrozia

Stromy, kríky alebo trvalky vyberali tak, aby ich mohli zužitkovať pri rôznych vzdelávacích, remeselných a výtvarných aktivitách alebo na výrobu vlastných produktov. V sade neskôr pribudne vinič a včelíny, vtáčie búdky či hmyzí domček, svoje miesto tu budú mať spolu so skleníkom aj zeleninové a bylinkové záhony.

Chodníky, lavičky, siete či ohnisko na opekanie sú samozrejmosťou. Z príspevkov sa budú môcť nakúpiť a zasadiť všetky stromy, kríky a upraviť sad tak, aby ho čoskoro mohli sprístupniť verejnosti.

Celková cena plánovanej obnovy sadu je vyše 13 000 eur

Čím viac sa vyzbiera tým viac bude možné pre rozvoj sadu urobiť. Prispievatelia môžu projekt podporiť až do 9. apríla cez verejnú crowdfundingovú platformu startlab

Výška podpory je variabilná – na výber je suma už od 6 € až po niekoľko desiatok a stoviek eur. V závislosti od výšky príspevku sú pre prispievateľov pripravené odmeny: tašky, ruksaky, dobroty z regiónu alebo od našich partnerov, reprodukcie či autorská tlač od výtvarníčky Ivany Šátekovej a veľa ďalšieho; dokonca je možné kúpiť si a pomenovať svoj vlastný strom.

Podarí sa organizátorom obnova sadu podľa ich predstáv? V rukách to máte aj Vy! 🙂

Môže vás zaujímať

Matka Tereza: Stelesnenie milosrdenstva, alebo pokrytec?