Jednou vetou

Skupina Para vydáva nový album Našou Krajinou

Skupina Para vydáva nový album

foto: TASR

Šesť rokov trvalo, kým Para dokončila svoj najnovší štúdiový album Našou Krajinou. Vydáva ho prvýkrát vo vlastnej réžii. Zároveň odohrá sériu koncertov s kapelou Billy Barman s názvom Pekné miesta, v rámci ktorých najnovší album aj pokrstí, bude to v Bratislave na hrade Devín 16. júna.

Novinka ponúkne desať skladieb a dve bonusové nahrávky. Dve skladby sú známe z predchádzajúceho dvojsinglového vinylu a obe sa tešia veľkej popularite – Žiadne slová, iba činy a pesnička Linda, ktorú basgitarista Matúš Vallo venoval svojej manželke. Práve on je aj autorom všetkých textov na albume s výnimkou piesne Miesta, ktorú zložil gitarista Jozef Rezník.

„Po pár rokoch nastala chvíľa príjemného hádania sa v štúdiu, ktorá však priniesla naozaj dobrý výsledok,“ zhodnotil spevák Lasky. Čakanie sa však vyplatilo.

Známe tváre spomínajú: Toto sme vyparatili v detstve!

„Pred finišovaním si pamätám nekonečné dohadovačky, keď sme dokázali celý deň v stovkách správ riešiť poradie pesničiek, či nejakú pesničku dať, alebo nedať na album. Dôležitý je však vždy výsledok a s ním sme nielen kvôli textom, ale aj celkovej atmosfére albumu mimoriadne spokojní,” dopĺňa bubeník kapely Daniel Buzinkay.

Zároveň s novým albumom predstavuje Para aj klip k najnovšiemu rovnomennému singlu Našou Krajinou feat. Jana Kirschner. Autorom klipu je Lousy Auber, ktorý sa podieľal aj na výnimočne úspešnom klipe k predchádzajúcemu singlu Linda, ktorý už videlo viac ako pol milióna fanúšikov.

S týmto sa hrali naši rodičia, možno aj vy. Spomínate si?

„Pesnička Našou Krajinou je veľmi pekná, opisuje Slovensko, nás všetkých a naše bežné životy. Chceli sme preto, aby aj klip bol čo najviac autentický, chceli sme odzrkadliť reálne Slovensko, také, v ktorom žijeme každý deň. Našim známym, kamarátom aj fanúšikom sme preto rozdali mobilné telefóny, s ktorými sa pár dní nakrúcali vo svojom prostredí. Naspäť nám prišli skvelé a prirodzené zábery, ktoré vystihujú našu krajinu oveľa lepšie ako akékoľvek štúdio. A to je presne to, čo sme chceli dosiahnuť,“ dodal Lasky.

Nahrávanie albumu Našou Krajinou sa začalo v októbri 2017, keď sa kapela presunula z lazov do štúdia, kde nahrala prvé štyri pesničky. Zvyšok sa dokončil počas marca a apríla 2018 u Mareka Rakovického v LVGNC Studios, pri nahrávaní pomáhal aj Tom Lobb z kapely Fresh Out Of The Bus. Dva staršie single Linda a Žiadne slová, iba činy sa nahrávali u Erika Lososa Horáka v jeho štúdiu v septembri 2016. Na rozdiel od posledného albumu Menšina si muzikanti tentoraz pozvali viacero hostí, na albume môžu fanúšikovia počuť Janu Kirschner, vokalistky z Paper Moon Trio, aj viacerých muzikantov hrajúcich na dychové nástroje a klávesy. TASR informovala PR manažérka Daniela Grečnerová.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte