Jednou vetou

Slováci nahrávajú v New Yorku album s americkými hviezdami

Nosným piliérom medzinárodného CD bude americká poézia, avšak spievať sa bude aj po slovensky

foto: ilustračné

Walt Whitman's Poetry Turns into Music je pracovný názov hudobného projektu, ktorý pripravovali slovenskí hudobníci takmer jeden a pol roka. K hudobnej, produkčnej a vydavateľskej dvojici Robert Pospiš & Martin Sillay sa tentoraz pridala aj slovenská speváčka žijúca v zahraničí Hanka Gregušová, slovenský saxofonista Nikolaj Nikitin a trojica amerických hostí.

Sú nimi basgitarista Stanley Banks, klavirista John Peters a bubeník Taru Alexander, ktorí v minulosti spolupracovali napríklad s Aliciou Keys, Ettou James, Arethou Franklin či Georgeom Bensonom.

Výsledkom ich spolupráce v štúdiu The Samurai Hotel Recording v newyorskej štvrti Astoria bude nahrávka fjúžn jazzu, bluesu, soulu, folku a experimentálnej hudby.

Nosným pilierom medzinárodného CD je poézia amerického básnika Walta Whitmana

Spievať sa však bude po slovensky. Pôvodne básne preložil Martin Solotruk, slovenský poet a riaditeľ festivalu Ars Poetica. Práve jemu zveril hudobník a textár Robert Pospiš viac ako dve desiatky vybraných fragmentov z Whitmanovej tvorby.

Súčasťou práce na očakávanom albume bude aj dvojfázové koncertné turné, ktoré prebehne v marci a v októbri v New Yorku.

Cieľom pripravovaných koncertov je propagovať slovenskú hudbu v USA, nadviazať nové spolupráce a pokračovať v spolupráci so špičkovými svetovými umelcami. V pláne sú, samozrejme, aj slovenské koncerty v kompletnej medzinárodnej zostave,“ TASR informovala Alexandra Pastorková z vydavateľstva Real Music House, v ktorom pripravovaná nahrávka vyjde tento rok.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií