Jednou vetou

Slovenská hudba získala veľký úspech v Holandsku

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Veľký úspech získali slovenskí interpreti a organizátori Pohody na festivale Eurosonic Noorderslag 2019 (ESNS). Tento najväčší európsky showcaseový festival sa uskutočnil v dňoch 16. až 20. januára v holandskom Groningene.

ESNS 2019 hostil viac ako 300 kapiel z celej Európy. Vďaka zameraniu na hudbu z Česka a Slovenska i ďalším aktivitám Pohody (Garagestage a Pohoda night na Pinguin Radioshowcases) sa v Holandsku predstavilo 13 interpretov a skupín z slovenskej scény, ktorí spolu odohrali 22 koncertov.

„Tí zatratene dobrí Slováci skutočne spôsobujú najväčšie trenie v line-upe ESNS 2019,“ napísal vo svojom článku krátko pred najväčším európskym showcaseovým festivalom šéfredaktor holandského hudobného portálu OOR Koen Poolman. Oslavné recenzie o slovenských umelcoch priniesli aj DIY, Vice, Noisey, nemecký Rolling Stone a mnohé holandské a belgické médiá. Za hranicami Českej republiky a Slovenska vyšlo v súvislosti s Eurosonicom do dnešného dňa naprieč Európou takmer 100 článkov o slovenských umelcoch a kapelách. Chvály na viaceré z nich sú dôkazom, že odviedli skvelú prácu a tiež prísľubom, že o českej a slovenskej scéne bude počuť v zahraničí čoraz častejšie.

Skupiny The Ills, Tittingur, Thisnis, Möbius, Nvmeri, Our Stories, Autumnist, Katarína Máliková & Ensemble, Vojdi, The Wilderness či Raptor Koch spolu s DJ-mi a producentmi B-complex a Isama Zing ukázali rôzne podoby slovenskej hudby a každé vystúpenie spĺňalo najprísnejšie kritériá. Ako bol Eurosonic zlomový pre slovenskú hudbu, rovnako zásadný bol aj pre festival Pohoda. Samotná Pohoda si z Groningenu odniesla dve víťazstvá z European Festival Awards 2018, ako aj ocenenie A Greener Festival Award.

Slovenka roka pozná mená svojich nominantiek

Katku Málikovú a jej dream pop s množstvom príchutí vychválil nemecký Rolling Stone a vo svojom výbere ju spomenul aj taliansky portál Euromusica. Vice vyspovedalo v krátkom rozhovore Tittingur. Asi najskloňovanejšou kapelou boli The Ills. Ako napísal Will Richard z DIY: „Post-rocková štvorica spája ťahavé gitarové linky s hrozivou silou. Z pohľadu zástupu, ktorý sa ťahal ďaleko od vstupu do klubu pred ich koncertom je zrejmé, že robia niečo vskutku veľmi správne.“

„Myslím, že naše účinkovanie na festivale dopadlo výborne. Pohoda je z nášho pohľadu veľké podujatie, asi najväčšie, na ktorom sme hrali. V Groningene to bol klubový koncert na veľkej úrovni. Toto je biznisovo nie primárne divácky zameraný festival. Vo februári vydáme nový album, v poradí piaty, pracujeme na príprave turné po európskych krajinách,“ povedal Martin Iso Krajčír, líder kapely Ills.

To, že festival Eurosonic vybral Českú republiku a Slovensko ako fokusové krajiny, je prejav obrovskej dôvery, a my sme chceli, aby to dobre dopadlo. Snívali sme o tom veľa rokov, a keď sa sny stávajú skutočnosťou, tak sa snažíte urobiť to čo najlepšie. Rozhodli sme sa, že to využijeme aj na vytváranie komunity medzi našimi umelcami, preto sme šli aj bývali spoločne. Ukázalo sa to ako skvelá vec, scéna získala okrem toho, že sa vie o nej viac v zahraničí, aj pocit súdržnosti, podpory, spoznávali sa ľudia navzájom. Spolu odohrali 22 koncertov, videl som väčšinu a musím povedať, že na každom koncerte bolo veľa ľudí, každý mal veľmi dobrý ohlas,“ uviedol pre TASR šéf Pohody Michal Kaščák.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte