Jednou vetou

Slovenské národné divadlo predstaví ruskú klasiku

Na snímke zľava herci Milan Ondrík, Monika Potokárová, Ján Koleník, dramaturgička Darina Abrahámová a režisér Marián Amsler počas tlačovej konferencie Činohry Slovenského národného divadla (SND) k premiére inscenácie adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstoja Vojna a mier.

Foto: TASR

Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie 9. a 10. júna v novej budove premiéru inscenácie ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja Vojna a mier. Režisérom je Marián Amsler, dramaturgom Darina Abrahámová, scénu navrhol Juraj Kuchárek, kostýmy Marija Havran, hru preložil Roman Olekšák, hudbu zložil Ivan Acher.

V jednotlivých postavách účinkujú Robert Roth, Milan Ondrík, Ján Koleník, Richard Stanke, Natália Germáni, Dominika Kavaschová, Monika Potokárová, Ingrid Timková, Richard Autner, Ladislav Bédi, Ondrej Kovaľ, Adam Jančina, Dušan Jamrich, Dávid Uzsák a ďalší umelci.

„Tolstoj (1828–1910) ako geniálny spisovateľ a zaujímavý mysliteľ aj filozof, je nespochybniteľnou autoritou svetového významu a záujem o jeho dielo je vlastne permanentný a o románovú epopeju Vojna a mier (1869) vari najväčší. Vojna a mier je svojím spôsobom univerzum, v ktorom stále dýchame a niekedy sa ani dýchať nedá. Lebo čo iné sú dejiny, ak nie striedanie vojny a mieru a na čo iné prichádza ľudstvo po strašidelných bitkách a bojoch, na ktoré sa pôvodne tešilo s vierou, že všetko vyriešia? Lebo čo iné sú naše privátne životy, ak nie hľadanie šťastia v láske, ktoré má toľko romantických a dramatických peripetií? A čo iné je náš údel, ak nie pochopiť zmysel svojho poslania na svete a zároveň zniesť vedomie, že sme tak úzko prepojení s veľkými dejinami, ktoré naše cesty často neúprosne ovplyvňujú a vytyčujú,“ uvádza k autorovi a jeho inscenácii dramaturgia činohry.

Čítajte viac: Už na strednej z nej boli všetci paf! Viete, kto je toto?

SND uviedlo túto inscenáciu iba raz, v marci 1974. Režíroval ju Jozef Budský, patrí k najúspešnejším v histórii činohry, mala hviezdne obsadenie, účinkovali v nej Mikuláš Huba, Viliam Záborský, Ivan Rajniak, Leopold Haverl, Štefan Kvietik, Samuel Adamčík, František Dibarbora, Ctibor Filčík, Emília Vášáryová a ďalší umelci.

„Ja ako dramaturgička som bola výrazne motivovaná tým, že celé roky stále som počúvala hercov, ako sa vracajú k inscenácii pána Budského, aká bola krásna, ako rezonovala politicky po okupácii v šesťdesiatom ôsmom, a aké krásne charaktery tam stvárňovali herci. Ambíciou bolo vrátiť sa k tomuto titulu s úplne novou generáciou hercov, dokázať, že síce inak, ale ukázať, že generačná kontinuita tu je, že môžeme aj s novou generáciou sa k tomu vrátiť. Už aj preto, že sa nám pomaly blíži stovka a že míľniky sa môžu vracať,“ uviedla pre TASR dramaturgička inscenácie Darina Abrahámová.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte