Slovenské pohľady odmenili literátov výročnými cenami za rok 2017

Slovenské pohľady, najstarší časopis vychádzajúci na Slovensku, udelil v stredu v bratislavskom sídle Matice slovenskej výročné ceny za rok 2017 piatim literátom, ktorí do tohto mesačníka v uplynulom roku zaslali príspevky. Ocenenia si prevzali z rúk šéfredaktora Bystríka Šikulu.

Na návrh redakcie Slovenských pohľadov cenu za oblasť poézie si prevzal Andrijan Turan, za oblasť prózy Peter Holka, v kategórii esej a publicistika bol ocenený Vincent Šabík, cenu za oblasť literárnej kritiky a histórie získal Bohuš Bodacz, za oblasť prekladu si cenu prevzal Miroslav Demák.  Vianočnú cenu predsedu Matice slovenskej získala redakcia Slovenských pohľadov a prevzal si ju šéfredaktor Bystrík Šikula.

„So Slovenskými pohľadmi spolupracujem už 18 rokov, stretol som tu veľa známych a priateľov od pera. Každé ocenenie pre mňa znamená, že to, čo robím, robím z môjho pohľadu dobre. Publikoval som časť novej knihy, ktorú pripravujem a ktorá má zatiaľ pracovný názov Sny a ostatná reč. Chcel by som ju vydať v budúcom roku,“ povedal pre TASR ocenený Turan.

Slovenské pohľady sú najstarším literárnym časopisom v celej Európe

„ Je veľmi dobre, že sa zachovala tradícia oceňovania najlepších prispievateľov a verím, že sa zachová aj do ďalších rokov. V Matici sme sa rozhodli, že ocenenie si zaslúžia aj ľudia, ktorí Slovenské pohľady v ťažkých podmienkach robia,“ doplnil pre TASR bývalý predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

Ja to pokladám za nesmierne kultúrnu záležitosť, pretože sú to výročné ceny a je to ocenenie roboty tých najlepších, ktorých sme v časopise mali. Väčšinou je to vždy to najlepšie, čo počas roka bolo. Mali sme kvalitné príspevky,“ uviedol pre TASR Šikula.

Slovenské pohľady sú najdlhšie vychádzajúcim literárnym časopisom na Slovensku a jedným z najstarších literárnych časopisov v Európe. Založil ich v roku 1846 Jozef Miloslav Hurban a ich prerušené vydávanie obnovili v roku 1881 Svetozár Hurban Vajanský a Jozef Škultéty. Mali viacero vydavateľov, od roku 1993 ich opäť vydáva Matica slovenská v Martine.

Prioritami časopisu sa v ostatných rokoch stala veda, literatúra zahraničných Slovákov, literárny a kultúrny život v regiónoch, mladá literatúra a umenie. Cena Slovenských pohľadov sa udeľuje od roku 1993.

Môže vás zaujímať

Kňažko pokrstil svoju knihu symbolicky silnými slovami