Slovenský vedec vyvíja vakcíny zachraňujúce životy na celom svete

Ilustračné foto.

TASR/AP

Viliam Pavliak už dlhé roky vyvíja vakcíny proti jedným z najodolnejších baktérií. Svetu pomáha bojovať proti cholere, týfusu, salmonele, pneumokokovým, meningokovým a viacerým ďalším ochoreniam. Pri vakcínach bol od počiatočného výskumu v laboratóriu, cez klinické skúšky až po konečný produkt.

Jedným z nich je vakcína Pevenar 13, ktorá sa používa aj na očkovanie detí na Slovensku. Pre TASR Pavliak, ktorý momentálne pôsobí v juhokórejskom Soule, porozprával o vývoji svojej kariéry a o tom, prečo nezostal na Slovensku.
Pavliak vyrástol v Dudinciach a na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyštudoval v roku 1982 chemické inžinierstvo.

Postgraduál absolvoval na Chemickom ústave SAV v Bratislave v odbore biochémia. Titul kandidáta vied získal v roku 1988 a potom pokračoval vo výskumnej práci na chemickom ústave, kde sa začala jeho kariéra v oblasti vývoja a produkcie vakcín založených na polysacharidoch nachádzajúcich sa na povrchu patogénnych mikroorganizmov a bojujúcich proti imunitnému systému človeka.

„Chemický ústav v Bratislave bol svetovo uznávaný a zameraný na výskum cukrov. Naše laboratórium vedené Dr. Jozefom Sandulom a Dr. Ladislavom Maslerom študovalo polysacharidy patogénnych kvasiniek rodu Candida, ktoré spôsobujú u osôb s poškodeným imunitným systémom kandidové infekcie. Moja práca bola zameraná na štúdium tých štruktúr polysacharidov, proti ktorým imunitný systém vyvolá odpoveď vo forme tvorby protilátok,“ vysvetlil vedec.

V 90. rokoch odišiel zo Slovenska

Už o rok však začal Pavliak pociťovať túžbu rozšíriť si skúsenosti na svetovom vedeckom pracovisku. Požiadal preto o vedeckú stáž na Fogartovom medzinárodnom inštitúte (NIH) a Národnom inštitúte zdravia (NIH) v americkom meste Bethesda neďaleko od Washingtonu.

„Po skončení stáže na NIH v roku 1991 neboli na Slovensku podmienky pre vedu veľmi ružové, tak som sa rozhodol zostať v zahraničí a odišiel som aj s rodinou do Kanady, kde som pracoval v laboratóriu Dr. Harolda Jenningsa na Inštitúte biologických vied (NRC) v Ottawe. Počas pobytu v Kanade som vyhral v lotérii zelenú kartu, ktorá mi umožnila vrátiť sa do USA,“ spomína Pavliak.

Počas stáže na NIH pracoval vedec na vývoji prototypu vakcíny proti ochoreniam spôsobených baktériou Shigella dysenteriae a počas stáže NRC sa zaoberal patogénnymi baktériami rodu Neiseria meningitidis, ktoré spôsobujú zápal mozgových blán. Po návrate do Spojených štátov v roku 1993 pracoval vo viacerých medzinárodných biofarmaceutických firmách na vývoji vakcín proti nozokomiálnym infekciám spôsobených patogénnym mikroorganizmom Staphylococcus aureus, ktorý je rezistentný voči antibiotikám.

Vakcíny pre krajiny tretieho sveta

Pavliak postupne prešiel od výskumu a vývoja vakcín až k produkcii a charakterizácii vakcín pre klinické skúšky. Funkčne sa posunul zo senior vedca až na riaditeľa výskumu a vývoja. V roku 2016 dostal ponuku od Medzinárodného inštitútu pre vakcíny (IVI) v Soule v Južnej Kórei, kde dodnes pôsobí ako vedúci vývoja vakcín.

„Moja súčasná práca je zameraná na vývoj vakcín pre krajiny tretieho sveta a na transfer vakcínových technológií výrobcom v rozvojových krajinách. Spolupracujem s výrobcami v Južnej Kórei, Indii, Indonézii a Bangladéši na vakcínach proti cholere, týfusu a salmonele,“ uviedol Pavliak.

Za svoj najväčší pracovný úspech považuje vývoj vakcíny proti infekciám spôsobených baktériou Staphylococcus aureus rezistentnou voči antibiotikám. Táto vakcína je teraz v posledných štádiách klinických skúšok.
Za základ svojho úspechu v zahraničí považuje to, že bol v správnom čase na správnom mieste.

„Téma mojej vedeckej ašpirantskej práce ma priniesla do oblasti polysacharidov ako dôležitých molekúl, ktoré chránia patogénne mikroorganizmy pred útokom imunitného systému človeka. A práve používanie týchto molekúl na vývoj vakcín sa začalo práve vtedy, keď som prišiel do USA,“ vysvetlil Pavliak a dodal, že pre Slováka v zahraničí je dôležité aj to, aby si išiel za svojím cieľom a nenechal sa obmedzovať alebo spomaľovať pocitom, že je cudzinec.

Môže vás zaujímať

Vo veku 98 rokov zomrela legendárna baletka Alicia Alonsová