Jednou vetou

Smutná správa od susedov. Zomrela speváčka Eva Pilarová

Česká speváčka Eva Pilarová

autorská koláž hlavne.sk, Foto: ČTK

V súvislosti s opatreniami na boj proti koronavírusu nebude možné uskutočniť poslednú rozlúčku, oznámil speváčkin manžel.

Vo veku 80 rokov zomrela česká speváčka Eva Pilarová. V sobotu o tom informovala Česká televízia.

Úmrtie potvrdil speváčkin manžel Jan Kolomazník, ktorý zároveň dodal, že v súvislosti s opatreniami na boj proti koronavírusu nebude možné uskutočniť poslednú rozlúčku.

Pilarová bola jednou z najznámejších českých speváčok, populárnou sa stala najmä počas angažmánu v pražskom divadle Sermafor. Do slávneho divadla pod vedením Jiřího Suchého sa pritom pôvodne hlásila ako herečka.

Spoluprácia s veľkými hviezdami

Kariéru speváčky, ktorá pravidelne vystupovala aj s Karlom Gottom či Waldemarom Matuškom a ktorej najväčšími vzormi boli Louis Armstrong a Ella Fitzgerald, postihla v roku 1973 veľká tragédia, keď pri leteckom nešťastí prišla o celú kapelu.

V 80 letech zemřela zpěvačka Eva Pilarová

„Nad celým světem zní mi jenom rekviem.“ V 80 letech zemřela zpěvačka Eva Pilarová. Připomeňte si její neobyčejný život ⤵️

Uverejnil používateľ ČT24 Sobota 14. marca 2020

 

„Povýšila interpretáciu modernej pesničky do oblastí umeleckého prejavu a položila tak prvú prekážku do cesty speváckemu primitivizmu a diletantsvu v tomto žánre. Považujem ju za našu prvú jazzovú speváčku,“ písal o Pilarovej už v roku 1968 dnes už nebohý český spisovateľ Josef Škvorecký.

Eva Pilarová pôsobila v divadlách Semafor, Rokoko a v Hudobnom divadle v Karlíne, spievala s orchestrom K. Vlacha a J. Vobrubu, od roku 1969 s vlastnými skupinami. Trikrát vyhrala anketu Zlatý slavík. Na konte má albumy Eva Pilarová (1965), Láska nebeská (s Waldemarom Matuškom) z roku 1973, Zázrak je žít (1974) a mnohé ďalšie. Hrala napríklad vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Ta naše písnička česká (1967) alebo Zločin v šantánu (1968).

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte