Jednou vetou

So sokolom na balkóne sú starosti, ale najmä radosti, hovoria ochranári

Ilustračné foto

pixabay.com

Keď sa ľuďom na balkóne zahniezdi sokol, často nevedia, čo majú robiť. Podľa ochranárov z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) sa však pri správnom postupe nie je čoho obávať.

„Hniezdenie okrídleného suseda je vždy fascinujúcim a navyše náučným predstavením pre celú rodinu,“ hovoria.

KULEHA: Čo nové v lesoch? Fajnové veveričky a meškajúce kukučky!

„Sokol na balkóne môže znamenať dočasné znečistenie vývržkami (nestráviteľnými zvyškami koristi ako srsť, perie či kosti) či trusom. Tieto nepríjemnosti sa dajú riešiť a ich dokonalou kompenzáciou sú mladé sokolíky, ktoré dospelý pár odchoval na vašom balkóne. Potrebujú len kľud, teda nebyť rušené,“ približuje Lucia Deutschová z RPS. Ľudia tiež môžu hniezdenie sokolov nahlásiť RPS a dostať sa tak do žrebovania o vecné ceny.

Poriadna psina v reštaurácii

Ochranári tiež upozorňujú, že ak ľudia nájdu opustené mláďatá, nemali by ich nikam odnášať. Najlepšie je kontaktovať odborníka. „Ak nie sú zranené, treba im dopriať kľud, prípadne vyložiť na konár alebo múrik, mimo dosahu psov či mačiek, čo najbližšie k hniezdu, respektíve miestu nálezu,“ hovorí Deutschová.

Svet oslavoval deň korytnačiek, v SR je jediný pôvodný druh kriticky ohrozený

Okrem nerušenia hniezdenia sokolov majú podľa RPS ľudia aj ďalšie spôsoby, ako prispieť k zvýšeniu pestrosti druhov vo svojom okolí. „Búdka s vhodnými parametrami pomôže dutinovým hniezdičom a v horúcich dňoch je vítanou pomocou čisté napájadlo. Ponuku potravy rozšírime i ponechaním časti záhrady bez kosenia, výsadbou a udržiavaním ovocných stromov či využívaním prírodných postupov na ochranu pred škodcami,“ hovorí Roman Slobodník z RPS.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte