Jednou vetou

SOSR nahral pieseň do filmu Amnestie s Müllerom, Kollerom a Olejárovou

David Koller pred nakrúcaním videoklipu ku koprodukčnému filmu RTVS Amnestie vo Veľkej koncertnej sále Slovenského rozhlasu v Bratislave 3. júna 2019

foto: TASR – Dano Veselský

Pod režijnou taktovkou Jonáša Karáska vzniká nový film Amnestie. Premiéru bude mať v novembri tohto roka. Titulnú pieseň k filmu nahráva Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča. Autorský tím sa rozhodol pre pesničku Pasážová revolta z repertoáru Karla Kryla. Naspievali ju Richard Müller, David Koller a Viki Olejárová, ktorá popri vlastnej tvorbe organizuje aj poctu Karlovi Krylovi.

V hlavných úlohách koprodukčnej snímky RTVS sa predstavia Juraj Bača, Natália Germani, Aňa Geislerová, Marek Majeský, Marek Vašut, Norbert Lichý, Roman Luknár, Ján Jackuliak, Gregor Hološka, Marek Fučík, Sáva Popovič a Jana Oľhová.

MOTO: 100 rokov Citroën: Ako sa zo škaredého kačiatka stala legenda

Pesnička Pasážová revolta je z prvého a dodnes oceňovaného albumu Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka, ktorý vydal v marci 1969. Po vydaní emigroval do NSR. V roku 1971 nahral v Nemecku koncertnú verziu platne Bratříčku, zavírej vrátka. Tá sa potom do Československa dovážala ilegálne v obale platne ako Viedenské valčíky.

David Koller, člen skupiny Lucie, nezvykne spievať prevzaté veci. Keďže toto je česko-slovenský film, tak produkcia zvolila jedného známeho českého a jedného slovenského interpreta. „Nápad sa mi páči, 30. výročie Nežnej revolúcie je pre nás dôležité v tom, že si môžeme spätne uvedomiť, čo sa skutočne stalo. V marazme totality, keď som bol mladý chlapec a hral som po rôznych stretnutiach na gitare a spieval pesničky, tak Kryl mal pre nás veľmi dôležitú úlohu, hovorili sme si, že niečo je ešte normálne,“ povedal pre Koller.

FOTO: Pozrite si jarný Rím a jeho najväčšie zaujímavosti!

„S Davidom sme sa prvýkrát stretli v štúdiu v roku 2000, keď som nahrával album Richard Müller a hosté. S Davidom a Robertom Kodymom sme na tento album nahrali pesničku Flétnu do žita. Zo začiatku som o pripravovanom filme nevedel skoro nič. Keď som sa to podozvedal, tak som na nahrávanie prikývol,“ dodal Müller.

Film Amnestie sa okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou, venuje aj vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali široké amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom, scenáristom Marošom Hečkom. Táto trojica je vo filmovom prostredí známa okrem mnohých sólových projektov aj vďaka úspešnému filmu Kandidát.

Šok pre najbližších aj fanúšikov! Zomrela herečka Silvia Petöová

Premiéra filmu je plánovaná v novembri v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie. Dramatický príbeh sa odohráva na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa. Osudy všetkých troch rodín sú vzájomne prepletené, spájajú ich práve Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici. Je to prvý česko-slovenský film, ktorý sa odohral aj nakrúcal v autentickom prostredí tejto väznice.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte