Jednou vetou

Rihanna: Jubileum na krku a stále sexy. Koľko by ste jej tipovali?

Snedá diva z Barbadosu dnes oslavuje tridsiadku

zdroj: TASR, foto: Facebook

Svetoznáma barbadoská speváčka, celým menom Robyn Rihanna Fenty dnes oslávi už svoje tridsiate narodeniny. Jedna z najúspešnejších a najtalentovanejších umelkýň súčasnosti sa preslávila hudobnou tvorbou v štýloch R&B, reggae, dancehall a dance. Držiteľka deviatich cien Grammy je najmladšou speváčkou, ktorá mala 14 singlov na prvom mieste svetových rebríčkov.

Exotická Barbadosanka patrí medzi najhranejších interpretov a najsledovanejších umelcov na sociálnych sieťach. Narodila sa 20. februára 1988 v Saint Michael v ostrovnom štáte Barbados. V rodisku prežila obyčajné detstvo, absolvovala školskú dochádzku a spevu sa venovala pre zábavu. Ako pätnásťročná sa v roku 2003 zoznámila s producentom Evanom Rogersom, ktorý na Barbadose dovolenkoval.

Rogers rozpoznal talent nádejnej speváčky a pozval ju do Spojených štátov amerických (USA), kde s jeho pomocou nahrala prvé vlastné piesne. Nahrávky rozposlali do niekoľkých nahrávacích spoločností, pričom jednu dostal do rúk aj uznávaný americký raper, hudobný producent a podnikateľ Jay-Z. Rihanna následne podpísala zmluvu s jeho nahrávacou spoločnosťou Def Jam Recordings.

„Riri“ je laureátkou deviatich cien Grammy

Zatiaľ poslednú získala v januári tohto roka v kategórii Najlepšia rapovo-spevácka spolupráca za singel „Loyalty“, ktorý naspievala s Kendrickom Lamarom. Je tiež držiteľkou 12 cien American Music Awards a dvoch BRIT Awards.

Má na konte viaceré rekordy, medzi inými sa v roku 2013 stala najvplyvnejšou osobnosťou na internete a zároveň najsledovanejším umelcom na kanáli YouTube. V roku 2009 získala od prestížneho amerického magazínu Glamour titul „Žena roka“ a v roku 2011 bola podľa časopisu Esquire Najsexy ženou na svete (The Sexiest Woman Alive).

Snedá diva pri speve rozhodne nekončí

Dlhodobo je vnímaná ako módna ikona, o čom svedčia jej početné spolupráce s poprednými módnymi tvorcami. Okrem toho má vlastnú kozmetickú značku Fenty Beauty. Takmer od začiatku svojej hudobnej kariéry sa umelkyňa venuje charitatívnej činnosti. Pre nevyliečiteľne choré deti založila v roku 2006 nadáciu The Believe Foundation.

Na rodnom Barbadose vybudovala supermoderné centrum pre onkológiu a jadrovú medicínu, zamerané na diagnostikovanie a liečbu rakoviny prsníka. Podporuje tiež projekty Globálne partnerstvo pre vzdelávanie a Globálny občan, ktoré zabezpečujú deťom v rozvojových krajinách prístup k vzdelávaniu. Zapája aj do osvety v boji proti AIDS.

Harvardova univerzita udelila Rihanne titul Filantrop roka 2017 a na slávnostnom akte v marci 2017 jej odovzdala humanitárnu cenu Petra J. Gomesa. Univerzita uviedla, že si ako tohoročného laureáta svojho ocenenia vybrala Rihannu pre jej významný podiel na celom rade charitatívnych akcií.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte