Štátne divadlo Košice premiéruje tanečné divadlo o M. R. Štefánikovi

Štátne divadlo v Košiciach

zdroj : TASR

Nový pohľad na výnimočnú osobnosť slovenskej histórie Milana Rastislava Štefánika ponúka inscenácia, ktorú v piatok v premiére uvádza Štátne divadlo (ŠD) Košice. Multimediálne tanečné divadlo s názvom M. R. Štefánik pripravil so svojím tímom režisér a choreograf Ondrej Šoth.

Svetová premiéra nového autorského projektu je súčasťou osláv Roka Milana Rastislava Štefánika, od ktorého tragickej smrti uplynie 4. mája 100 rokov. Podľa tvorcov ide o moderné divadlo hľadajúce odpoveď na otázku, ako sa v súkolesí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Štefánikov príbeh je pritom dôkazom toho, že konkrétny človek môže ovplyvniť život nielen svoj a svojich blízkych, ale aj celých národov. Okrem domovskej scény uvedie ŠD Košice toto dielo aj v ďalších slovenských i českých mestách.

Autorský tím pripravil ešte v roku 2009 pre košické divadlo inscenáciu o Štefánikovi. V slovenských divadlách bola vôbec prvou o tomto politikovi, diplomatovi, astronómovi, vojenskom letcovi a francúzskom generálovi. Režisér Šoth za ňu získal ocenenie Krištáľové krídlo. Pri príprave ho inšpirovali poznatky z kníh, múzeí, ale aj francúzske archívy. „Po desiatich rokoch je aj môj pohľad iný, a tak bude mať aj nový Štefánik inú tvár,“ uviedol Šoth. V histórii Slovenska nepozná hlbší príbeh, ako je Štefánikov. Ak by bol Američanom, určite by podľa Šotha už o ňom nakrútili veľkofilm.

Aj únava sa môže stať chorobou. Pozor na varovné príznaky!

Na scenári spolupracoval Šoth so Zuzanou Mistríkovou. Balet prevedie divákov celým Štefánikovým životom, stvárni ho päť tanečníkov. Choreografiu pripravili aj Maksym Sklyar a Marek Šarišský, scénu vytvoril Juraj Fábry a kostýmy Andrii Sukhanov. Súčasťou multimediálneho projektu bude aj film Pavla Barabáša v Šothovej réžii.

Premiérou predstavenia v Košiciach sa začína séria kultúrnych podujatí pripomínajúcich Štefánikov život a odkaz.

Môže vás zaujímať

Dosť bolo jedenia a leňošenia. Cvičenie ako novoročné predsavzatie funguje takto